21 січня, 2025
Щоденна склянка молока знижує ризики раку кишечника – міф чи ні? Американські онкологи мають пояснення
Склянка молока на день може допомогти запобігти розвитку раку кишечника, згідно з висновками дослідження Оксфордського університету. Рак товстої кишки все частіше вражає людей віком до 50 років. Прогнозується, що показники у США зростуть щонайменше на 140 % до 2030 року. Збільшення кількості випадків було настільки несподіваним, що у 2021 році впливова Робоча група із профілактичних служб США знизила рекомендований вік першого обстеження із 50 до 45 років.
Згідно з даними Cancer Research UK, 54 % усіх випадків раку кишечника можна запобігти, дотримуючись здорового способу життя. Куріння, низька фізична активність, зловживання алкоголем, часте вживання обробленого м’яса та неправильне харчування є значними факторами розвитку колоректального раку. Загалом, це нове дослідження надає переконливі докази потенційної ролі споживання молока у зниженні ризику раку кишечника. Невеликі, досяжні зміни в дієті можуть мати суттєвий вплив на громадське здоров’я.
Учені застосували новий двоетапний підхід для дослідження зв’язку між споживанням молока та ризиком раку кишечника. Спочатку науковці проаналізували генетичні дані понад 542 000 жінок і зосередилися на варіантах – крихітних змінах у ДНК, пов’язаних зі стійкістю лактази, ферменту, що метаболізує молочний білок лактозу у зрілому віці. По-друге, дослідники зібрали детальну інформацію про харчування учасниць, включно зі щоденним споживанням молока. Об’єднавши ці два набори даних, науковці змогли точно оцінити причинно-наслідковий вплив останнього на ризик раку кишечника.
Аналіз показав, що учасниці, які споживали додатково 244 г молока на день (приблизно еквівалентно одній великій склянці, що містить 300 мг кальцію), мали на 17 % менший ризик розвитку раку кишечника. Це зниження ризику стосується різних типів молока, незалежно від жирності. Онкологи вже пояснили несподівані захисні властивості цього продукту. По-перше, молоко є багатим джерелом кальцію, який раніше пов’язували зі зниженням ризику раку кишечника. Кальцій зв'язується із потенційно шкідливими речовинами у ШКТ та сприяє загибелі аномальних клітин.
Крім того, багато молочних продуктів збагачені вітаміном D, який, як було доведено, чинить протипухлинний ефект і регулює правильний ріст і поділ клітин. Лактоза в молоці може сприяти зростанню корисних кишкових бактерій, які виробляють бутират, коротколанцюгову жирну кислоту із протизапальною та протираковою дією. Також молоко містить кон’юговану лінолеву кислоту – жирну кислоту, що є у м’ясі та молочних продуктах, яка, згідно з попередніми дослідженнями 2021 року, пригнічує ріст патологічних клітин.
Проте лікарі нагадують, що споживання молока може бути придатним або корисним не для всіх. Люди з непереносимістю лактози, алергією на молоко або іншими дієтичними обмеженнями мають проконсультуватися з медичними працівниками, перш ніж вносити зміни у свою дієту.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-55219-5