Головна Новини Онкологія та гематологія Скринінговий пристрій, що виявляє онкобіомаркери, може стати основою для ранньої діагностики раку легень

4 лютого, 2025

Скринінговий пристрій, що виявляє онкобіомаркери, може стати основою для ранньої діагностики раку легень

Скринінговий пристрій, що виявляє онкобіомаркери, може стати основою для ранньої діагностики раку легень

Вчені створили новий недорогий датчик зі швидким реагуванням для виявлення біомаркерів раку легень. Винахід біоінженерів прокладає шлях для розроблення пристроїв для скринінгу та виявлення хвороби ще до появи симптомів. Датчик, подібний за конструкцією до пристроїв для моніторингу рівня глюкози, надає результати зразка крові лише за 40 хвилин. Технологія має потенціал для використання клініцистами як для виявлення пацієнтів із підвищеним ризиком раку легень, так і для моніторингу успішності лікування хворих.

Трирічний дослідницький проєкт очолювали Махді Арабнеджад, колишній студент Університету Кренфілда (Велика Британія), Сем Тотхілл, професор біонаносенсорів, і докторка Іва Чіанелла, старша викладачка на кафедрі біосенсорів і функціональних полімерів. Команда науковців розробила датчики для перевірки двох білків у зразку крові та продемонструвала успіх цієї концепції під час експериментів. Робота була зосереджена на розробленні високочутливих сенсорів для двох ключових біомаркерів раку легень: нейрон-специфічної енолази (NSE) і раково-ембріонального антигену (CEA). Датчики були протестовані з буфером і людськими зразками та досягли клінічно значущих меж виявлення як для NSE, так і для CEA.

Нейрон-специфічна енолаза – це форма гліколітичного ферменту енолази, що міститься переважно в нейронах і нейроендокринних клітинах. У медицині NSE використовується як біомаркер для діагностики та прогнозу онкологічних і нейродегенеративних захворювань, зокрема дрібноклітинного раку легень та нейробластом. Також рівень ферменту в сироватці крові оцінюють за черепно-мозкових травм і гіпоксично-ішемічного ураження мозку.

Раково-ембріональний антиген є глікопротеїном, що належить до онкофетальних антигенів і синтезується в ембріональних тканинах травного тракту. У медицині його використовують як біомаркер для діагностики, моніторингу та прогнозування перебігу колоректального раку, аденокарцином шлунка, легень і підшлункової залози. Підвищений рівень CEA можна також спостерігати при запальних захворюваннях кишечника, цирозі, емфіземі та в курців.

Докторка Чіанелла прокоментувала: «Зараз скринінгові тести на виявлення раку легень можуть бути дорогими та займати багато часу. Незважаючи на ранні стадії досліджень, розроблений нами датчик має великі перспективи для раннього діагностування, що може призвести до швидкого лікування з вищою виживаністю пацієнтів».

Джерело: https://www.mdpi.com/2079-6374/14/12/624