24 березня, 2025
Дві вакцини БЦЖ підвищують протипухлинний імунітет у хворих на рак сечового міхура та зменшують його рецидив

Дві дози щеплення від туберкульозу після операції допомагають імунній системі боротися з пухлинними клітинами та можуть значно покращити результати лікування найпоширенішого типу раку сечового міхура – свідчать висновки пілотного дослідження 40 пацієнтів. Перші результати випробувань під назвою RUTIVAC-1 були представлені на конгресі Європейської асоціації урологів (EAU) у Мадриді. У рандомізованому контрольованому дослідженні введення вакцини разом зі стандартним лікуванням призвело до посилення імунної відповіді, яка, як відомо, покращує здатність організму пригнічувати майбутні пухлини. Пацієнти, які отримали вакцину, не мали жодних побічних ефектів, і через п’ять років у кожного учасника не було новоутворень.
Рак сечового міхура є дев’ятим за поширеністю онкологічним захворюванням у світі: у 2022 році діагностовано понад 600 000 нових випадків. Неінвазивний рак сечового міхура – це новоутворення на ранній стадії, яке вражає слизову оболонку цього органа й не прогресує до глибшого м’язового шару. Після операції з видалення пухлини пацієнтам вводять живу бацилу Кальметта-Герена (БЦЖ) безпосередньо в сечовий міхур, щоби допомогти їхній імунній системі знищити будь-які патологічні клітини, що залишилися. Незважаючи на те, що це зменшує ймовірність рецидиву, близько 50 % пацієнтів мають прогресування захворювання.
БЦЖ є єдиною вакциною для щеплення проти туберкульозу, що застосовується лікарями понад 100 років. Її почали використовувати як першу імунотерапію проти раку приблизно у 1976 році. Але за десятиліття до цього, у 1890-х, Вільям Колі, хірург, який працював у лікарні Нью-Йорка, уже випробував суміш різних бактерій, названих «токсинами Колі», проти новоутворень. Лише в серпні 2024 року точно визначили механізм захисту, який створює БЦЖ: макрофаги активно атакують пухлинні клітини після ін’єкції, безпосередньо вбиваючи їх за допомогою процесу клітинного самознищення (апоптозу).
Головна дослідниця, Сесілія Кабрера, та її колеги перевірили, чи додаткова ін’єкція неживої протитуберкульозної вакцини під назвою RUTI посилить імунну відповідь пацієнтів у невеликому пілотному дослідженні. Вони виявили, що RUTI значно посилила імунну відповідь, спричинену БЦЖ, порівнюючи з контрольною групою. Вакцинація RUTI також була пов’язана зі значно вищою виживаністю без прогресування раку, водночас кожен пацієнт у групі RUTI не мав пухлини через 5 років, порівнюючи з 13 із 18 учасників контрольної групи. Зараз RUTI розробляється як терапевтична вакцина проти туберкульозу компанією Archivel Farma SL. Паралельно лікарі вивчають потенціал вакцини як імунотерапевтичного засобу для лікування раку сечового міхура.
Джерело: https://eaucongress.uroweb.org/eau25-press-release-second-tb-vaccination-boosts-immunity-in-bladder-cancer-patients-and-reduces-cancer-recurrence/