Головна Новини Онкологія та гематологія Як клітинні метаболіти блокують протипухлинну функцію Т-клітин і як на це можна вплинути - онкологи розповідають про свої несподівані відкриття

23 квітня, 2025

Як клітинні метаболіти блокують протипухлинну функцію Т-клітин і як на це можна вплинути - онкологи розповідають про свої несподівані відкриття

Як клітинні метаболіти блокують протипухлинну функцію Т-клітин і як на це можна вплинути - онкологи розповідають про свої несподівані відкриття

Команда дослідників із Чиказького університету та Університету Піттсбурга (США) ідентифікувала новий онкометаболіт, який накопичується в пухлинах і погіршує здатність імунних клітин боротися з новоутвореннями. Дослідження, опубліковане в Nature Cell Biology, підкреслює, як метаболічне середовище пухлин впливає на функцію цитотоксичних Т-лімфоцитів (Т-кілерів), які є критично важливими для протипухлинного імунітету. Це відкриття створює нові можливості для покращення імунотерапії шляхом націлювання на ключові сполуки.

Мікрооточення пухлини – складне середовище, яке оточує патологічні клітини, – часто позбавлене поживних речовин і кисню. Щоби вижити в цих суворих умовах, клітини адаптуються шляхом перепрограмування свого метаболізму. Т-клітини необхідні для формування ефективної імунної відповіді проти пухлин, однак у пухлинному середовищі вони піддаються впливу різноманітних стресових факторів, які їх виснажують і знищують.

Аби краще зрозуміти метаболічні особливості новоутворень, учені виміряли концентрацію сотень поживних речовин, які зазвичай містяться в пухлинах. Онкологи проаналізували 118 основних поживних речовин, щоби встановити, які метаболічні дефіцити можуть бути причиною дисфункції Т-клітин у мікрооточенні пухлини. Результати були несподіваними: причиною дисфункції Т-клітин виявився надлишок певного метаболіту, а не дефіцит поживних речовин.

Фосфоетаноламін (ФЕА) – це природна речовина, проміжний продукт синтезу фосфоліпідів, що входить до складу клітинних мембран. ФЕА має важливе значення для структурної цілісності мембран, сигнальної передачі та клітинної проліферації. Експерименти із тваринами показують, що синтетичний фосфоетаноламін може інгібувати ріст пухлин, активуючи імунну відповідь і спричиняючи апоптоз патологічних клітин. Також відзначено пригнічення ангіогенезу – утворення нових судин, необхідних для росту пухлини. У Бразилії був гучний випадок популяризації синтетичного ФЕА як «природного протиракового засобу», але клінічні випробування не підтвердили його ефективність, і регуляторні органи заборонили несанкціоноване використання засобу.

Новий аналіз учених виявив надзвичайно високе накопичення фосфоетаноламіну, що пригнічує взаємодію Т-клітин із пухлинними. «Ми не зовсім впевнені, як фосфоетаноламін накопичується в таких великих кількостях, але кожна пухлина, яку ми досліджували – чи то людська, чи тваринна, – має його у великих кількостях, – зазначив Олександр М’юір, керівник досліджень. – Тепер ми знаємо, що цей метаболіт взаємодіє з Т-клітинами та пригнічує їхню здатність націлюватися на пухлинні клітини і вбивати їх». Зараз дослідницька група працює над вивченням, чому ФЕА накопичується в пухлинах, і планує розробити стратегії блокування його впливу на імунні клітини.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41556-025-01650-9