Головна Новини Оториноларингологія Учені створили звук, який значно знижує симптоми хвороби руху

14 квітня, 2025

Учені створили звук, який значно знижує симптоми хвороби руху

Учені створили звук, який значно знижує симптоми хвороби руху

Дослідницька група під керівництвом Такумі Кагави та Масаші Като з Вищої медичної школи Нагойського університету (Японія) створила унікальну технологію звукової стимуляції. Новий пристрій, який стимулює внутрішнє вухо звуком певної довжини хвилі, допомагає зменшити запаморочення й заколисування за хвороби руху. Навіть одна хвилина стимуляції зменшувала хитання та дискомфорт, які відчували люди, які читали у транспортному засобі, що рухається. Результати вчених, опубліковані в Environmental Health and Preventive Medicine, пропонують простий і ефективний спосіб лікування досить поширеного розладу.

Хвороба руху, також відома як кінетоз або транспортна хвороба, – це порушення, яке виникає при подразненні вестибулярного апарату під час руху. Патологія найчастіше спостерігається у подорожуючих автомобілем, літаком, поїздом або морським транспортом («морська хвороба»). Хвороба руху виникає через конфлікт сенсорної інформації: очі сприймають стабільну картинку (наприклад, салон автомобіля), водночас вестибулярний апарат (у внутрішньому вусі) фіксує рух. Цей сенсорний конфлікт мозок інтерпретує як аномалію і запускає симптоми: нудоту та блювання, запаморочення, заколисування, головний біль і зниження артеріального тиску.

Усе більше доказів свідчить про те, що стимуляція частини внутрішнього вуха, пов’язаної з рівновагою, за допомогою унікального звуку може потенційно покращити рівновагу. Використовуючи гризунів і людей, дослідники визначили унікальний звук із частотою 100 Гц як оптимальну частоту. «Вібрації під час звуку стимулюють отолітовий апарат у внутрішньому вусі, який сприймає лінійне прискорення та силу тяжіння, – пояснює Като. – Це свідчить про те, що унікальна звукова стимуляція може широко активувати вестибулярну систему, яка відповідає за підтримку рівноваги та просторової орієнтації».

Щоби перевірити ефективність пристроїв, учені залучили учасників, які піддалися впливу унікального звуку. Хвороба руху для людей була спричинена гойдалками, симулятором водіння або їздою в автомобілі. Для оцінки ефективності використовували постуральний контроль, показники ЕКГ і результати опитувальника. Звук посилив активацію симпатичної нервової системи, яка допомогла зменшити негативні симптоми хвороби руху.

«Ризик для здоров'я від короткочасного впливу нашого унікального звуку мінімальний», – зазначив Кагава. Нова технологія може стати альтернативою для фармакологічного лікування – застосування скополаміну, мехлозину та дименгідринату. Дослідники планують розвивати технологію з метою практичного застосування, включно з авіа- та морськими подорожами.

Джерело: https://www.jstage.jst.go.jp/article/ehpm/30/0/30_24-00247/_article