7 травня, 2025
Доклінічні дослідження свідчать: одноразова доза нового антибактеріального гелю лікує вушні інфекції протягом 24 годин

Гострий середній отит (ГСО) є основною причиною призначення пероральних антибіотиків дітям у США, оскільки місцева доставка препаратів через неушкоджену барабанну перетинку є складною через її будову. Тепер дослідники з Американського хімічного товариства повідомляють про антибіотичний гель для місцевого застосування, який вилікував ГСО протягом 24 годин у шиншил. Для створення гелю науковці використали ліпосоми – кулеподібні утворення, що мають подвійний ліпідний шар.
Позитивно заряджені ліпосоми вважаються кращими, ніж негативно заряджені, для транспортування ліків через багатошарові тканини, такі як шкіра. Однак під час останніх експериментів дослідники виявили, що негативно заряджені ліпосоми здатні краще доставляти ліки через інфіковану барабанну перетинку. Використовуючи клітини мишей, науковці встановили, що це пов'язано з поглинанням ліпосом імунними клітинами, що реагують на інфекцію.
Учені інкапсулювали ципрофлоксацин у негативно заряджені ліпосоми та додали їх до термочутливого гідрогелю, щоб утворити антибіотичний препарат для місцевого застосування. Потім науковці провели експерименти із шиншилами, оскільки вуха тварин схожі на людські, якщо оцінювати процес інфікування та терапію. Для експериментів використали три види гелю: ципрофлоксацин всередині негативно або позитивно заряджених ліпосом у гелі та просто препарат у гелі.
Виявили, що всі шиншили з ГСО, які отримували гель, що містить ципрофлоксацин, інкапсульований у негативно заряджені ліпосоми, одужували через 24 години. Крім того, у тварин не спостерігалося запалення барабанної перетинки або рецидиву інфекції протягом семи днів після лікування. Для порівняння: після семи днів лише частина тварин, які отримували гелеві форми з вільним антибіотиком (25 %) або антибіотиком, інкапсульованим у позитивно заряджені ліпосоми (50 %), були здоровими.
Ронг Ян, один із керівників дослідницької групи, припускає, що одноразова доза препарату для лікування інфекцій середнього вуха може покращити дотримання пацієнтами режиму лікування та потенційно зменшити системне використання антибіотиків у педіатрії. «Я найбільше схвильований наступним етапом перенесення цієї технології з лабораторії до клініки, оскільки вона має потенціал покращити дотримання пацієнтами режиму лікування, знизити стійкість до антибіотиків і зрештою змінити те, як діти отримують ліки», – підсумовує Ян.
Джерело: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsnano.4c14097