Головна Новини Педіатрія Рекомендації педіатрів, що допоможуть оптимізувати користування електронними пристроями дітьми

7 серпня, 2024

Рекомендації педіатрів, що допоможуть оптимізувати користування електронними пристроями дітьми

Рекомендації педіатрів, що допоможуть оптимізувати користування електронними пристроями дітьми

Час, проведений дітьми за екраном, є однією з головних турбот батьків усього світу. У національному опитуванні Королівської дитячої лікарні Мельбурна в лютому 2021 року батьки назвали це проблемою номер один, що пов’язана зі здоров’ям їхніх дітей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, для дітей віком від 2 до 5 років час перед екраном не має перевищувати одну годину на день, а діти до 2 років взагалі не повинні піддаватися впливу електронних пристроїв.

У новому дослідженні, опублікованому в JAMA Pediatrics, проаналізували 100 досліджень про вплив використання різних пристроїв (телевізорів, комп’ютерів, смартфонів і планшетів) на когнітивний, соціальний та емоційний розвиток дітей від народження до п’яти років. У цих наукових розвідках, опублікованих між 1978 і 2023 роками, узяли участь понад 176 000 дітей та їхніх родин із 30 країн: США, Великої Британії, Китаю, Канади, Японії та Австралії. Педіатри виділили чотири способи, як батьки можуть допомогти своїм дітям користуватися девайсами правильно.

  1. Спільний час за екраном. Дослідження показали, що спільне використання девайсів є корисним для розвитку мовлення дітей, їхніх навичок соціальної взаємодії, розуміння та обробки мови. Коли ви дивитеся щось разом, то можете обговорювати те, що відбувається на екрані, допомагати дітям зрозуміти зміст побаченого (наприклад, ставити запитання) і проводити паралелі з реальним світом (питання типу «Що ти думаєш про цього персонажа? Як він себе почуває? Що би ти відчував на його місці?»).
  2. Важливий зміст побаченого. Експерименти виявили зв’язок між переглядом дітьми контенту, невідповідного до віку, і поганими соціальними навичками та поведінкою. Батькам варто надавати перевагу шоу або фільмам, що стимулюють мислення, заохочують до активних рухів, наприклад, танців, а також демонструють адекватні соціальні взаємодії. Важливо уникати насильницького контенту та інформації для дорослої аудиторії, і можна скористатися батьківським контролем на девайсах.
  3. Не дозволяйте екранам взаємодію між поколіннями. Сучасні технології дозволяють дітям використовувати екрани практично скрізь і будь-коли. Те саме стосується і батьків. Іноді застосування девайсів дорослими може заважати розмовам і зв’язкам між ними та дитиною. У дослідженнях діти мали кращі соціальні навички, поведінку та здатність регулювати свої емоції, коли батьки уникали використання екрана під час спілкування та спільних активностей, наприклад, прогулянок або прийомів їжі.
  4. Не вмикайте телевізор у фоновому режимі. Діти навчаються в навколишньому середовищі, а фонове телебачення може відволікти дитину від гри та навчання. Нове дослідження виявило, що в дітей було краще мислення, міркування та мовні здібності, коли вдома було менше фонового телевізора.

Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2821940