Головна Новини Педіатрія Препарат для лікування м’язової дистрофії не досягнув очікувань дослідників

25 жовтня, 2024

Препарат для лікування м’язової дистрофії не досягнув очікувань дослідників

Препарат для лікування м’язової дистрофії не досягнув очікувань дослідників

Згідно з результатами, опублікованими в Nature Medicine, 3 фаза клінічного випробування препарату Elevidys (діюча речовина - деландістрогену моксепарвовек), генної терапії м’язової дистрофії Дюшена (МДД), не досягла основної кінцевої точки. МДД, поширена патологія, спричиняє слабкість м’язів, що зрештою призводить до дегенерації скелетних і серцевого м’язів. Розлад спричинений мутаціями в гені, що призводить до нестачі білка дистрофіну, критичного для здоров’я м’язів.

Без функціонального дистрофіну пацієнти відчувають прогресуючу м’язову слабкість і кардіореспіраторні ускладнення. Це найбільш рання форма м’язової дистрофії, за якої м’язова слабкість починається в перші роки життя, через що діти втрачають здатність ходити незабаром після засвоєння цієї навички. У довгостроковій перспективі ця хвороба смертельна, пацієнти часто помирають від дихальної та серцевої недостатності до 20 років. Оскільки в усьому світі приблизно 300 000 людей живуть із цією хворобою, терміново потрібне ефективне лікування.

Elevidys, розроблений компанією Sarepta Therapeutics, забезпечує ген мікродистрофіну, призначений для компенсації відсутніх генів, що виробляють дистрофін, у пацієнтів із МДД. У дослідженні «AAV генна терапія для м’язової дистрофії Дюшена: рандомізоване дослідження EMBARK третьої фази», опублікованому в Nature Medicine, Elevidys не продемонстрував статистично значущого покращення рухової функції, порівнюючи із плацебо, через 52 тижні. До дослідження було залучено 125 хлопчиків віком від 4 до 8 років, 63 з яких отримували генну терапію, а 62 – плацебо.

Первинною кінцевою точкою була зміна показників оцінки рухової функції. Результати показали середню зміну від вихідного рівня на 2,57 балів у групі Elevidys до 1,92 бала у групі плацебо, різниця в 0,65 бала. Цей результат не досяг статистичної значущості, що вказує на те, що генна терапія не забезпечила суттєвого покращення рухової функції. Вторинні результати оцінювали експресії дистрофіну та рухової функції. Через 12 тижнів пацієнти, які отримували Elevidys, продемонстрували середню експресію мікродистрофіну 34,29 %, порівнюючи із 0 % у групі плацебо. Функціональні оцінки через 52 тижні показали покращення деяких показників, таких як час підйому з підлоги, ходьба/біг на 10 метрів і швидкість кроку, проте ці результати не були статистично значущими. Хоча дослідження EMBARK не досягло своєї основної кінцевої точки, Sarepta Therapeutics, імовірно, продовжить його та внесе корективи на основі цих висновків.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-03304-z