Головна Новини Педіатрія ВООЗ: Європа відстає від нормальних показників здоров'я дітей

26 лютого, 2025

ВООЗ: Європа відстає від нормальних показників здоров'я дітей

ВООЗ: Європа відстає від нормальних показників здоров'я дітей

У вівторок, 25 лютого 2025 року, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомила, що різні стани, пов’язані з народженням та інфекціями, щороку вбивають майже 76 000 дітей віком до 5 років у Європі та Центральній Азії, що демонструє відставання за деякими показниками здоров’я. У 2022 році в європейському регіоні ВООЗ, який складається із 53 країн, у тому числі кількох із Центральної Азії, було зафіксовано смерть 75 647 дітей, які не досягли 5 днів від народження. П'ятьма основними причинами смерті були «ускладнення передчасних пологів, родова асфіксія, вроджені аномалії серця, інфекції нижніх дихальних шляхів і неонатальний сепсис», – ідеться у звіті ВООЗ.

«У деяких країнах смертність дітей віком до п’яти років і навіть материнська смертність також демонструють плато або зростають...», – повідомила під час онлайн-прес-конференції Наташа Аззопарді Мускат, директорка відділу політики та систем охорони здоров’я ВООЗ. Хоча рівень дитячої смертності в Європі залишається стабільним, існують значні відмінності між країнами в регіоні. Для більшості країн ЄС дитяча смертність у віці до 5 років на 1000 народжених становить від 1,5 до 4,1 випадків, на відміну від Туркменістану та Таджикистану, де цей показник становить від 18,2 до 40,4.

Агентство охорони здоров'я ООН відзначило й інші тривожні проблеми для здоров'я дітей і підлітків у регіоні. Зазначається, що кожен п’ятий підліток страждає від психічного розладу, при цьому самогубство залишається основною причиною смерті серед людей віком від 15 до 29 років, а дівчата систематично повідомляють про нижчий рівень психічного благополуччя, порівнюючи із хлопцями. «Наша молодь стикається з новими загрозами, що розвиваються», – зазначив на прес-конференції Ганс Клюге, регіональний директор ВООЗ у Європі.

Крім того, 15 % підлітків стверджують, що вони були жертвами кібербулінгу, кожен 10-й підліток віком від 13 до 15 років вживає певну форму тютюнових виробів, майже кожна третя дитина шкільного віку має надлишкову вагу, а кожний восьмий страждає ожирінням. «У нашому онлайновому та взаємопов’язаному світі молоді люди, за іронією долі, почуваються самотнішими, ніж будь-коли раніше…», – розповідає Клюге. Організація розпочала консультації із 53 державами-членами, щоб визначити пріоритети та плани на наступні п’ять років.

Джерело: https://www.who.int/europe/news/item/25-02-2025-from-cradle-to-cane--who-s-new-european-health-report-warns-of-lifelong-health-crises-across-the-region