6 квітня, 2025
Розроблено перші у світі рекомендації щодо ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів у дітей

Нова настанова щодо ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) створює уніфікований підхід до лікування в усьому світі. Оновлені рекомендації опубліковані у «Pediatric Infectious Disease Journal» під керівництвом дослідників Дитячого науково-дослідного інституту Мердока (Мельбурн, Австралія) від імені Європейського товариства дитячих інфекційних захворювань. Ускладнення ІСШ можна пропустити на ранній стадії через симптоми, подібні до грипу чи інших інфекцій. Такі стани часто виникають повторно й можуть призвести до таких ускладнень, як абсцеси, рубці в сечовивідних шляхах і навіть сепсис, за відсутності вчасної діагностики та правильного лікування.
Настанова описує п’ять різних категорій ускладнених ІСШ: наявність анатомічної або функціональної урологічної аномалії, множинні рецидиви ІСШ, важка клінічна картина захворювання, неурологічні основні хвороби, а також патології новонароджених. Усі останні дослідження були оцінені та перетворені на нові високоякісні рекомендації, які усувають прогалини у клінічній практиці. Ця перша у світі настанова для дітей із важкими ІСШ була розроблена для Європейського товариства дитячих інфекційних захворювань і є актуальною для лікарів у всьому світі.
Згідно з настановою, анамнез пацієнта та клінічний огляд лежать в основі діагностики ІСШ та оцінки ускладнень. Аналіз сечі, посів і тестування на чутливість антибіотиків слід проводити для всіх дітей. Додаткове обстеження крові може включати маркери запалення, посів крові, рівні сечовини, креатиніну та електролітів. Окрім того, у деяких клінічних ситуаціях корисним є ультразвукове дослідження. Через 48 годин усі діти з ІСШ повинні бути повторно оцінені щодо відповіді на лікування. Повторний аналіз сечі необхідний лише за відсутності відповіді на лікування.
Для кожної категорії ускладнених ІСШ учені надають список найбільш розповсюджених збудників: наприклад, для ниркового абсцесу E. Coli є найпоширенішим інфекційним агентом, але посів сечі часто є негативним. Окрім того, рекомендації містять алгоритми для вибору ефективної терапії: для прикладу, емпіричне лікування новонароджених повинно базуватися на дослідженні материнських ізолятів, проте якщо неможливо отримати доступ до них, зазвичай достатньо гентаміцину.
Джерело: https://journals.lww.com/pidj/fulltext/9900/guidelines_for_complicated_urinary_tract.1267.aspx