Головна Новини Педіатрія Інгаляційне введення вазопресину допомагає приматам налагоджувати соціальні зв’язки. Чи сприятиме така стратегія лікуванню розладів аутистичного спектра в людей?

30 квітня, 2025

Інгаляційне введення вазопресину допомагає приматам налагоджувати соціальні зв’язки. Чи сприятиме така стратегія лікуванню розладів аутистичного спектра в людей?

Інгаляційне введення вазопресину допомагає приматам налагоджувати соціальні зв’язки. Чи сприятиме така стратегія лікуванню розладів аутистичного спектра в людей?

Кетрін Талбот, доцентка кафедри психології із Технологічного інституту Флориди (США), упродовж багатьох років працювала над тим, щоби зрозуміти соціальні навички макак. Останні дослідження вченої показують, що застосування вазопресину допомагає приматам стати більш соціальними, не впливаючи на рівні агресивності тварин, – це відкриття може змінити сучасні підходи лікування розладів аутистичного спектра (РАС).

Аутизм, офіційно відомий як розлад аутистичного спектра, є патологією розвитку нервової системи, що характеризується проблемами спілкування, соціальної взаємодії та часто повторюваними рухами. За даними Центрів контролю та профілактики захворювань, кожна 36-а дитина у США сьогодні страждає від РАС. У 2018 році симптоми РАС мала кожна 44-а дитина, що свідчить про стрімке поширення цього стану. За словами Талбот, зараз існують тільки два схвалені методи лікування, але вони спрямовані на супутні симптоми, а не на причину аутизму.

Вазопресин або антидіуретичний гормон є пептидною сполукою, що синтезується в гіпоталамусі і транспортується до нейрогіпофіза, де зберігається та вивільняється. Окрім регуляції водного балансу й судинного тонусу, вазопресин відіграє важливу роль у формуванні соціальних зв’язків, батьківської поведінки та когнітивних функцій. Він сприяє зміцненню партнерських стосунків, емпатії та соціальній пам’яті, впливаючи на активність лімбічної системи мозку. Попередні дослідження виявили, що рівні вазопресину нижчі в макак із низьким рівнем соціальної активності, а також у групі людей із діагностованим РАС.

Експерименти з вазопресином на гризунах показали, що підвищений рівень гормону спричиняє посилення агресії. Як наслідок, дослідники застерігають від застосування вазопресину як лікувального засобу, заявляє Талбот. Однак під час цих досліджень вазопресин тестували на «нейротипових» гризунах, на відміну від тварин із низькою соціальною активністю. Нові експерименти із приматами доводять: інгаляційне введення гормону через небулайзер підвищує рівні вазопресину в центральній нервовій системі, не впливаючи на водно-сольовий баланс або звуження судин.

Коли мавпам давали вазопресин, тварини починали взаємно демонструвати просоціальну поведінку, але не агресію. Це також покращило здатність приматів до розпізнавання облич. Іншими словами, вазопресин «врятував» здатність мавп із низьким рівнем соціального розвитку реагувати на інших та запам'ятовувати нові обличчя. Одна із колег Талбот уже почала застосовувати новий підхід для пацієнтів з аутизмом. Зараз учені очікують на початок проведення додаткових клінічних випробувань із великою групою учасників і тривалим вивченням впливу вазопресину на встановлення соціальних контактів.

Джерело: https://news.fit.edu/archive/the-monkey-model-hormone-supplementation-in-rhesus-monkeys-points-to-potential-autism-treatment/