Головна Новини Психіатрія Когнітивно-поведінкова терапія значно знижує ризик депресії у пацієнтів із безсонням

26 листопада, 2021

Когнітивно-поведінкова терапія значно знижує ризик депресії у пацієнтів із безсонням

Когнітивно-поведінкова терапія значно знижує ризик депресії у пацієнтів із безсонням

Вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (США) зазначають, що від безсоння страждають понад 50 % людей похилого віку, а безсоння вдвічі збільшує ризик серйозної депресії.

«Ми показуємо, що при лікуванні безсоння за допомогою простого поведінкового підходу, званого когнітивно-поведінковою терапією безсоння, або КПТ-I, можна знизити ймовірність розвитку депресії на понад 50 %», – зазначив професор відділення психіатрії та біоповедінкових наук Каліфорнійського університету Майкл Р. Ірвін. Він додав, що дослідження унікальне тим, що лікування «не лише зменшує прояви депресії, а й запобігає їй».

У дослідження було включено 291 пацієнта віком 60 років та старше (середній вік 70 років; 58 % – жінки) із підтвердженим безсонням та відсутністю серйозної депресії протягом попередніх 12 місяців.

Всі учасники були випадково розподілені для отримання або CBT-I, або терапії сну (SET). CBT-I – це лікування першої лінії від безсоння, яке включає п’ять компонентів, зокрема, когнітивну терапію, спрямовану на дисфункціональні думки про сон, контроль стимулів, обмеження сну, гігієну сну та розслаблення.

Своєю чергою, SET надає інформацію про поведінкові фактори та фактори навколишнього середовища, що сприяють поганому сну.

Обидва втручання проводилися на щотижневих 120-хвилинних групових заняттях протягом 2-х місяців, що відповідає формату та тривалості більшості досліджень КПТ-І.

Первинним результатом був час до виникнення або рецидиву великого депресивного розладу, діагностованого на основі структурованого клінічного інтерв’ю за керівництвом DSM-5 (англ. Diagnostic and Statistical Manual of mental disorders, 5-е видання) кожні 6 місяців протягом 36 місяців спостереження. Щомісячний опитувальник про стан здоров’я пацієнта (PHQ-9) використовувався для виявлення депресивних симптомів.

Результати показали, що депресія виникла у 12,2 % у групі CBT-I порівняно із 25,9 % у групі SET.

На тлі лікування КПТ-I депресія розвинулася у 4,1 % осіб на рік, що аналогічно показнику серед загальної популяції та дорівнює половині показника у групі SET, який становив 8,6 %.

Автори зазначають, що оскільки безсоння пов’язане із суїцидальними ідеями та деменцією, КПТ-I також може знизити ризик суїциду або когнітивного зниження.

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/963620