27 червня, 2024
Таблетки кетаміну із пролонгованою дією дають нову надію хворим із депресією, стійкою до лікування
Кетамін – анестетик, також відомий своїм незаконним використанням як наркотик, –останнім часом покращив свою репутацію, оскільки медичний світ почав визнавати широкий спектр його терапевтичних ефектів. Препарат усе частіше застосовується у різних медичних цілях, у тому числі як знеболювальний засіб, альтернативний опіоїдам, і як терапія стійкої до лікування депресії. У нещодавньому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Medicine, міжнародна група вчених оцінювала ефективність, безпеку та переносимість таблеток кетаміну із пролонгованим вивільненням у дорослих пацієнтів із резистентною до лікування депресією.
Друга фаза багатоцентрового клінічного випробування проводилася у 20 психіатричних клініках Нової Зеландії, Австралії, Сінгапуру і Тайваню. У ньому могли брати участь пацієнти віком від 18 до 80 років із великим депресивним розладом (згідно з Діагностичним і статистичним посібником із психічних розладів DSM-5), стійким до принаймні двох антидепресантів, якщо вони мали понад 20 балів за шкалою оцінки депресії Монтгомері-Осберга (MADRS). Первинною кінцевою точкою була зміна оцінки MADRS від початкових значень до 92 дня випробувань. 168 учасників були рандомізовані для приймання різних доз препарату або плацебо.
Найбільш суттєві зміни виявили в пацієнтів, які отримували препарат у дозі 120 або 180 мг двічі на тиждень. Побічні ефекти в усіх групах були помірними або легкими: запаморочення, головний біль, втома і нудота. Кетамін – NMDA-антагоніст, який блокує іонний канал рецепторів. Він пригнічує функцію нейронів асоціативної зони кори головного мозку і таламуса (який перемикає сенсорні імпульси з ретикулярної формації на кору великих півкуль) й одночасно стимулює частини лімбічної системи (яка залучена до усвідомлення відчуттів), включно з гіпокампом. Фармакологічний антидепресивний ефект кетаміну був пов’язаний із його кількома метаболітами: норкетаміном і гідроноркетаміном.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-03063-x