1 серпня, 2024
Канабіноїд каннабігерол зменшує тривогу та стрес у першому клінічному дослідженні на людях
Маловідомий канабіноїд каннабігерол (CBG) ефективно зменшив тривожність у клінічних випробуваннях. Відповідно до нового дослідження, опублікованого в Scientific Reports, вживання препаратів на основі сполуки може навіть позитивно вплинути на когнітивні функції, покращуючи пам’ять. 21 грудня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни», тому досвід іноземних колег необхідний для України. Ліки, створені на основі канабісу, ефективні для лікування хвороб Альцгеймера і Паркінсона, епілепсії, артриту, ревматизму та ін.
Для дослідження Керрі Каттлер, доцентка кафедри психології Університету штату Вашингтон, та її колеги провели перше клінічне випробування на людях, вивчаючи вплив CBG на тривогу, стрес і настрій. Дослідження показало, що 20 мг сполуки, отриманої з коноплі, значно зменшили відчуття тривоги через 20, 45 і 60 хвилин після прийому, порівнюючи із плацебо. Висновки збігаються з даними попереднього дослідження під керівництвом Каттлер, яке показало, що 51 % користувачів CBG споживають його для зменшення тривожності, водночас 78 % стверджують про його перевагу над звичайними ліками від тривоги. Хоча каннабігерол продається як дієтична добавка, його вплив і безпека для споживання досі не були визначені.
Ендогенна канабіноїдна система є такою, яка модулює широкий спектр фізіологічних функцій в організмі людини. Ця система включає канабіноїдні рецептори (найпоширеніші – СВ1 і СВ2) та їхні ендогенні ліганди, а також ферменти, які їх синтезують і розкладають. Каннабігерол впливає не лише на СВ1 та СВ2, а й на α2-адренорецептори та серотонінові рецептори. Під час оцінювання результатів учасники дослідження повідомили про покращення настрою, зниження відчуття тривоги та стресу, а також поліпшення пам’яті (були проведені тести на запам’ятовування слів). Зараз учені планують масштабніші експерименти для оцінювання додаткових показників, наприклад, частоти серцевих скорочень, артеріального тиску та рівнів кортизолу.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41598-024-66879-0