13 листопада, 2024
Клінічне дослідження показує, що телемедицина допомагає запобігати самогубствам
Самогубства залишаються гострою проблемою охорони здоров'я. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в усьому світі 703 000 людей вкорочують собі вік. Згідно з останньою статистикою, у 2019 році Україна мала вдвічі вищі показники кількості самогубств, ніж середньосвітові. Нове дослідження показало, що коротка когнітивно-поведінкова терапія для запобігання суїциду – якщо вона проводиться дистанційно із використанням телемедицини – зменшує спроби самогубства та суїцидальні думки.
Науковці з медичного центру Векснера та медичного коледжу Університету штату Огайо виконали роботу, яку опублікували в журналі JAMA Network Open. Рандомізоване клінічне дослідження за участю 96 дорослих американців із суїцидальними думками та/або суїцидальною поведінкою засвідчило, що психіатри можуть дистанційно ефективно допомагати таким пацієнтам. Головний висновок експерименту – лікарі можуть рятувати життя у важкий для людини момент, навіть не перебуваючи поряд із нею.
Коротка когнітивно-поведінкова терапія – це лікування, яке, як було показано, знижує спроби самогубства на 60 %, порівнюючи зі стандартною психіатричною допомогою. Мета підходу полягає в розпізнанні та перетворенні неправильних установок пацієнта, які виникають. Однак дистанційне надання такої допомоги із використанням сучасних можливостей ніколи не вивчалося. Дослідження проводилося з 2021 по 2023 рік під час розпалу глобальної пандемії COVID-19.
«Поштовхом до такого дослідницького питання став майже миттєвий перехід від переважно особистих до здебільшого віртуальних прийомів терапії після початку пандемії COVID-19. Історично пацієнтів із високим ризиком суїциду вважали невідповідними кандидатами для віртуальної медичної допомоги через ризики та занепокоєння щодо відповідальності», – розповідає головний дослідник і клінічний психолог Джастін К. Бейкер. «Це дослідження має потенціал для розширення доступу до необхідного лікування, заснованого на доказах, для жителів сільських і важкодоступних районів», – додає Крейг Браян, колега Бейкера.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2826055