Головна Новини Психіатрія Приймання антибіотиків і порушення когнітивної функції в людей похилого віку: учені розвінчують міфи

20 грудня, 2024

Приймання антибіотиків і порушення когнітивної функції в людей похилого віку: учені розвінчують міфи

Приймання антибіотиків і порушення когнітивної функції в людей похилого віку: учені розвінчують міфи

Відповідно до висновків дослідження, опублікованого у виданні Neurology, використання антибіотиків людьми похилого віку не пов’язане з підвищеним ризиком когнітивних розладів або деменції. До когнітивних розладів відносять порушення пам’яті, сприйняття та уваги, деменцією вважають стійке зниження інтелектуальних здібностей з ознаками збіднення психічної діяльності. «У попередніх дослідженнях було виявлено, що антибіотики порушують кишковий мікробіом, який є сукупністю крихітних організмів, які живуть у нашому кишечнику та забезпечують травлення, – зазначив автор роботи Ендрю Т. Чан, доктор медичних наук Гарвардської медичної школи в Бостоні, Массачусетс. – Оскільки було встановлено, що мікробіом кишечника важливий для підтримки загального здоров’я та, імовірно, когнітивних функцій, виникло занепокоєння, що антибіотики можуть чинити шкідливий довгостроковий вплив на мозок. Враховуючи, що літнім людям частіше призначають антибіотики, і вони нерідко страждають на когнітивні розлади, наші результати дають впевненість щодо використання цих ліків».

У новому дослідженні взяла участь 13 571 здорова людина старше 70 років. Учені визначили «здорових» як таких, які не мають серцевих захворювань, деменції, серйозних фізичних вад або будь-яких проблем зі здоров’ям, що можуть скоротити їхнє життя до 5 років.

Упродовж перших двох років наукової розвідки всі учасники не мали когнітивних розладів або деменції. Протягом цього часу вчені визначали вживання антибіотиків учасниками, переглядаючи записи про рецепти. Загалом 63 % людей застосовували антибіотики принаймні один раз за період спостереження. Учасників розділили на дві групи: тих, хто вживав антибіотики, і тих, хто не використовував їх останні 5 років. Дослідники також поділили людей на групи залежно від кількості рецептів на препарати, які пацієнти отримали протягом перших двох років, від 0 до 5 або більше рецептів. Такі підрахунки допомогли перевірити, чи є ризики між кількістю спожитих ліків і ризиками для когнітивної функції.

Після цього за учасниками спостерігали в середньому ще п’ять років, протягом яких у 461 людини розвинулася деменція, а у 2576 – когнітивні порушення. Учасники проходили серію когнітивних тестів на початку дослідження, через рік, а потім кожні два роки. Тести визначали навички мислення і пам’яті, такі як увага, виконавчі функції та мовлення. Після коригування таких факторів, як сімейний анамнез, когнітивні функції на початку дослідження та приймання ліків, які можуть впливати на стан нервової системи, учені виявили, що вживання антибіотиків не було пов’язане з підвищеним ризиком когнітивних порушень або деменції. Дослідники також не виявили жодного зв’язку з кумулятивним використанням препаратів, тривалістю застосування ліків і конкретними типами антибактеріальних засобів (наприклад, β-лактами, тетрацикліни та сульфаніламіди).

Джерело: https://www.neurology.org/doi/10.1212/WNL.0000000000210129