Головна Новини Психіатрія Чи полегшує стимуляція блукаючого нерва симптоми важкого депресивного розладу?

23 грудня, 2024

Чи полегшує стимуляція блукаючого нерва симптоми важкого депресивного розладу?

Чи полегшує стимуляція блукаючого нерва симптоми важкого депресивного розладу?

Відповідно до результатів національного багатоцентрового клінічного дослідження під керівництвом Вашингтонського університету, люди з важкою, стійкою до лікування депресією, які отримували нервово-стимулюючу терапію, продемонстрували значне покращення симптомів депресії, якості життя та здатності виконувати повсякденні завдання через рік після терапії. Висновки опубліковані в журналі Brain Stimulation. У дослідженні взяли участь майже 500 учасників у 84 центрах по всій території США. Усі вони страждали від важкої депресії, яку не можна було ефективно лікувати за допомогою ліків чи інших підходів, приблизно 75 % із них через свій стан не могли працювати.

Кожному учаснику було імплантовано пристрій, який стимулює лівий блукаючий нерв – головний «посередник» між мозком і внутрішніми органами, але лише половина пристроїв була увімкненою. Пристрій VNS Therapy стимулює нерв, який надсилає електричні імпульси до ділянок мозку, пов’язаних із регуляцією настрою. Дослідники відслідковували відповіді учасників за допомогою кількох інструментів оцінювання. «У середньому кожен пацієнт уже випробував 13 методів лікування, які не допомогли... Але незважаючи на цей надвисокий рівень тривалості хвороби, ми бачимо статистично значущі покращення симптомів депресії, якості життя та функціональних результатів», – ділиться Чарльз Р. Конвей, керівник дослідження.

VNS Therapy для стимуляції блукаючого нерва був схвалений Управлінням із контролю за продуктами та медикаментами США (FDA) майже два десятиліття тому, але не став широковживаним. Незважаючи на прийнятну вартість самого пристрою та нескладну операцію з його імплантації, терапія може бути недоступною для багатьох пацієнтів, оскільки центри медичної допомоги й більшість приватних страхових планів сьогодні не покривають таке лікування. Нове дослідження розпочато з метою збору даних щодо ефективності терапії та популяризації доступного методу. Зараз учені мають іншу ціль – спостереження за учасниками протягом наступних чотирьох років, щоби визначити точну тривалість позитивного ефекту.

Джерело: https://www.brainstimjrnl.com/article/S1935-861X(24)01390-1/fulltext