Головна Новини Психіатрія Перший назальний спрей, що дозволено для лікування резистентної депресії

23 січня, 2025

Перший назальний спрей, що дозволено для лікування резистентної депресії

Перший назальний спрей, що дозволено для лікування резистентної депресії

У вівторок, 21 січня 2025 року, Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) схвалило назальний спрей від компанії Johnson & Johnson як самостійний препарат проти великого депресивного розладу (ВДР), що важко піддається лікуванню. Спрей під назвою Spravato тепер є першим в історії автономним засобом для лікування резистентної депресії, за якої використання принаймні двох стандартних методів лікування майже не покращує симптоми в пацієнта. Великий депресивний розлад є одним із найпоширеніших розладів психічного здоров’я у світі, на який страждають від 8 до 18 % усього населення в певний момент життя.

Раніше Spravato було дозволено використовувати в США разом із пероральними антидепресантами як для резистентної до лікування депресії, так і для людей із великим депресивним розладом, у яких виникають думки про самогубство. Препарат уперше вийшов на ринок США у 2019 році. Згідно із заявками компанії J&J, продажі Spravato за перші дев’ять місяців 2024 року становили 780 мільйонів доларів США. Компанія має ще більші очікування щодо свого прибутку, повідомивши інвесторам у грудні, що можливе збільшення продажів від 1 до 5 мільярдів доларів на рік. Згідно зі статистикою, назальний спрей-антидепресант використовують у понад 3000 лікувальних центрах США.

Діюча речовина спрею – ескетамін, що є ізомером іншої відомої сполуки, кетаміну. Кетамін – анестетик, також відомий своїм незаконним використанням як наркотик, останнім часом покращив свою репутацію, оскільки медичний світ почав визнавати широкий спектр його терапевтичних ефектів. Препарат усе частіше застосовується в різних медичних цілях, у тому числі як знеболювальний засіб, альтернативний опіоїдам, і як терапія стійкої до лікування депресії. Головними недоліками кетаміну є його галюциногенний ефект і виникнення залежності, тому ескетамін схвалений лише для введення інтраназально під прямим медичним наглядом.

Симптоми ВДР можуть включати поганий настрій, втрату інтересу до повсякденної діяльності, зміни сну, апетиту, лібідо або ваги, втому, зниження концентрації, вповільнення думок, відчуття нікчемності та/або суїцидальні думки. Згідно з різними дослідженнями, в 1 із 3 пацієнтів симптоми депресії не зменшилися, якщо хворі приймали тільки пероральні антидепресанти. Починаючи із 2019 року, понад 80 000 людей у США пройшли лікування за допомогою Spravato. Окрім того, медичне страхування нерідко повністю покриває лікування ескетаміном.

Джерело: https://www.spravato.com/