Головна Новини Психіатрія Перше клінічне випробування чат-бота, оснащеного штучним інтелектом, для нормалізації психічного здоров’я

27 березня, 2025

Перше клінічне випробування чат-бота, оснащеного штучним інтелектом, для нормалізації психічного здоров’я

Перше клінічне випробування чат-бота, оснащеного штучним інтелектом, для нормалізації психічного здоров’я

Лікарі Дартмутського коледжу (Гановер, США) провели перше клінічне випробування чат-бота на основі штучного інтелекту та виявили, що програма значно покращила ментальний стан пацієнтів. Учасники дослідження також повідомили, що можуть довіряти системі, відомій як Therabot, і спілкуватися з нею на рівні, подібному до психотерапевтичної роботи із фахівцем. У науковій розвідці брали участь 106 осіб, у яких діагностували великий депресивний або генералізований тривожний розлади або розлади харчової поведінки. Учасники взаємодіяли з Therabot через додаток для смартфонів.

Дослідники повідомляють, що пацієнти із депресивним розладом зменшили симптоми у середньому на 51 %, що призвело до клінічно значущих покращень настрою та загального самопочуття. Учасники із тривогою повідомили про середнє зменшення симптомів на 31 %, водночас у більшості пацієнтів рівень тривоги знизився, незалежно від початкового стану. Користувачі Therabot із розладами харчової поведінки, яких традиційно важче лікувати, продемонстрували в середньому на 19 % менше занепокоєння щодо образу власного тіла та ваги, що значно випередило контрольну групу, яка також брала участь у дослідженні.

Therabot розроблявся в лабораторії штучного інтелекту та психічного здоров’я із 2019 року; автори боту проходили регулярні консультації з найкращими психологами та психіатрами країни. Коли користувачі починають розмову, Therabot продовжує діалог завдяки оригінальній системі, створеній дослідниками на основі сучасних доказових практик психо- та когнітивно-поведінкової терапії. Якщо під час бесіди із користувачем чат-бот виявить будь-який загрозливий контекст, наприклад, суїцидальні думки, він за допомогою лише однієї кнопки на екрані запропонує зателефонувати 911 або зв’язатися з гарячою лінією задля запобігання самогубствам або кризовим ситуаціям.

Під час клінічних випробувань також відстежували контрольну групу зі 104 осіб, які не мали доступу до Therabot, з такими ж діагностованими захворюваннями. Майже 75 % учасників групи Therabot на той час не проходили фармацевтичне або інше терапевтичне лікування. Додаток цікавився самопочуттям людей, персоналізуючи свої запитання та відповіді на основі того, про що він дізнався під час розмови з учасником. Спеціалісти оцінювали кожну розмову, щоби переконатися, що програмне забезпечення відповідає найкращим терапевтичним стандартам. Зараз учені оцінюють критерії безпеки та ефективності, які дозволять провести ширші дослідження в майбутньому.

Джерело: https://ai.nejm.org/doi/10.1056/AIoa2400802