Головна Новини Психіатрія INTEGRATE - останні міжнародні рекомендації щодо лікування шизофренії

4 квітня, 2025

INTEGRATE - останні міжнародні рекомендації щодо лікування шизофренії

INTEGRATE - останні міжнародні рекомендації щодо лікування шизофренії

Завдяки спільним зусиллям міжнародних експертів із 30 країн були розроблені нові рекомендації щодо лікування шизофренії, опубліковані в авторитетному виданні The Lancet Psychiatry. Професор психіатрії Університету Квінсленду (Австралія) Ден Сіскінд повідомив, що Міжнародні рекомендації з алгоритмічного лікування (INTEGRATE – International Guidelines for Algorithmic Treatment) пропонують «глобально актуальний» підхід до лікування психічних захворювань. Рекомендації INTEGRATE були створені у співпраці з дослідниками із багатьох установ, включно з Оксфордським університетом.

«Шизофренія створює значний тягар для охорони здоров’я в усьому світі з істотними супутніми фізичними захворюваннями, – зазначив професор Сіскінд. – Нові рекомендації передбачають спільне прийняття рішень пацієнтом і лікарем, а також адаптоване індивідуальне лікування, що підвищує ймовірність того, що люди будуть дотримуватися необхідної терапії». Рекомендації INTEGRATE пропонують практичний і покроковий підхід до діагностики та лікування пацієнтів із шизофренією.

«Побічні ефекти є однією з головних причин, чому люди припиняють застосування лікарських препаратів, – зауважив професор Сіскінд. – Якщо хтось почувається гірше під час приймання ліків або швидко набирає вагу, він може припинити їх вживання, навіть якщо вони полегшують важкість симптомів». Лікарські засоби від шизофренії, особливо антипсихотики (нейролептики), можуть спричиняти небажані побічні ефекти: від збільшення ваги та гіперхолестеринемії до проблем із рухами і гормональними змінами. Деякі дії можуть збільшити ризик серйозних проблем зі здоров'ям, таких як серцеві захворювання або діабет, тому в нових рекомендаціях зазначені всі шляхи мінімізації побічних дій ліків.

Окрім цього, у рекомендаціях акцентовано на нових препаратах, які до цього нечасто рекомендували у клінічних настановах. «Наприклад, агоністи рецепторів GLP-1 (семаглутид – діюча речовина Ozempic), тип ліків, які використовують пацієнти з діабетом та ожирінням, можуть допомогти контролювати збільшення маси, спричинене нейролептиками… Новий препарат під назвою ксаномелін-троспіум також був схвалений і працює інакше, ніж традиційні антипсихотики, тому може стати фармацевтичним засобом вибору для пацієнтів, які погано реагують на класичні».

«Нові рекомендації вселяють надію, – підсумовує Сіскінд. – Вони показують, що лікування можна підібрати індивідуально, приділяючи особливу увагу як психічному, так і фізичному здоров’ю. Для людей, які живуть із шизофренією, та їхніх сімей це нагадування, що їхній голос має значення при прийнятті рішень про лікування. Для лікарів це заклик діяти завчасно, уважно слухати та працювати разом із хворими. Ідеальна терапія полягає не лише в контролі симптомів, а й у покращенні якості життя».

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366(25)00031-8/abstract