12 травня, 2025
Виявлення депресії та тривоги за допомогою аналізу слини - недосяжна ціль чи майбутня можливість?

Видатний дослідник Коледжу інженерії та прикладних наук Каліфорнійського університету (США) Чонг Ан разом зі своїми колегами створив пристрій, який розпізнає значення кортизолу у слині пацієнта. Визначення того, чи збільшені рівні гормону, може надати корисну діагностичну інформацію, навіть якщо пацієнти не повідомляють про почуття тривоги, стресу чи депресії під час спілкування з лікарем або проведення стандартизованих тестів. Розлади психічного здоров'я вражають понад 400 мільйонів людей у всьому світі. Такі стани, як тривога та депресія, є одними із провідних причин інвалідності в усьому світі.
Кортизол, також відомий як гормон стресу, синтезується з холестерину та секретується у відповідь на будь-яке емоційне або фізичне збудження. Відомо, що тривала стресова реакція може призвести до дисфункції утворення кортизолу, окрім того, рівень гормону у слині безпосередньо відображає кількість незв'язаних або біодоступних молекул, на відміну від рівня зв'язаного кортизолу в крові. Отже, швидкий і доступний моніторинг рівня кортизолу у слині може стати переломним моментом у діагностиці поширених психічних розладів.
Дослідники Каліфорнійського університету створили систему, яка складається з одноразового пристрою для збору зразка слини, який людина кладе в рот, а потім вставляє у зчитувач. Зчитувач може передавати результати за лічені хвилини на портативний аналізатор та смартфон. Завдяки цьому пацієнти можуть самостійно проходити тестування та ділитися результатами з лікарями за допомогою вебдодатку. На відміну від анкет про стан психічного здоров'я, які є суб'єктивними, оскільки спираються на відвертість та самосвідомість пацієнта, тести на рівні кортизолу є об'єктивними і можуть сигналізувати про рівень стресу.
«Наступним кроком буде співпраця із психіатрами та проведення клінічних випробувань, щоби побачити, чи працює наша платформа належним чином», – підсумував один з інженерів Супріт Сетті. Зараз учений детально вивчає роботу іншого гормону, дегідроепіандростерону, відомого під абревіатурою ДГЕА. Цей гормон допомагає протидіяти впливу надмірного рівня кортизолу в організмі. Дослідження показали, що високе співвідношення кортизолу до ДГЕА є показником хронічного стресу, пов'язаного з такими станами, як депресія та тривога. Нині науковці пробують об’єднати свої знання про ці гормональні взаємодії для створення точного діагностичного інструменту.
Джерело: https://link.springer.com/article/10.1007/s10544-025-00733-6