13 травня, 2025
ЛСД проти тривоги та депресії: які висновки вчених і клініцистів?

Через рік після того, як 2024 року Управління з контролю за якістю продуктів та медикаментів США (FDA) дозволило розпочати клінічні випробування ЛСД, американська компанія MindMed розпочала третю фазу випробувань препарату MM120 (лізергіду d-тартрат) для лікування генералізованого тривожного розладу (ГТР) та великого депресивного розладу (ВДР). Для досліджень, що проводять у Сполучених Штатах та Європі, використовують дозу 100 мкг. Під час попередніх експериментів одна доза препарату була пов'язана з позитивною клінічною відповіддю у 65 % учасників та ремісією через 12 тижнів у 48 % пацієнтів.
«Це безпрецедентно у психіатрії», – зазначив дослідник Деніел Р. Карлін, доктор медичних наук і один із провідних американських психіатрів, під час презентації на Конгресі Європейської психіатричної асоціації (EPA) 2025. Порівнюючи із традиційною психофармакологічною терапією, ефект препарату можна оцінити вже через 1 день після лікування, додає він. Успішні результати третьої фази можуть зробити MM120 першим психоделічним препаратом, схваленим FDA. Очікується, що для третьої фази досліджень залучать близько 450 учасників зі США та Європи.
ЛСД (діетиламід лізергінової кислоти) – це потужна психоактивна речовина із групи психоделіків, що спричиняє глибокі зміни сприйняття, емоційного стану та свідомості. Сполука синтезується з алкалоїдів грибів роду ріжки та має індольне ядро, структурно подібне до серотоніну, що обумовлює дію засобу на серотонінові рецептори 5-HT2A. Ефекти виникають через 30–90 хв після приймання психоделіка та тривають 6–12 годин. У користувачів виникають яскраві зорові галюцинації, спотворення форм, відчуття часу та простору, інтенсивні емоційні коливання (ейфорія, тривога або страх), а також міоз, тахікардія, підвищення температури і збудження нервової системи.
За міжнародними даними, близько 0,4–0,6 % дорослого населення у світі хоча б раз вживали ЛСД. У США понад 20 млн осіб мали досвід використання сполуки; пік популярності – у 1960–1970-х роках і знову – активне застосування у 2020-х роках серед молоді. Чіткої статистики для України та Європи немає, проте відомо, що в цих регіонах вживання ЛСД менш поширене, ніж канабіноїдів або МДМА. Сполука не викликає фізичної залежності, але може спричиняти психологічну за регулярного вживання.
У більшості країн ЛСД класифікується як заборонена речовина (Schedule I). Найбільш поширеними ускладненнями за неконтрольованого вживання є психозоподібні стани, поява флешбеків і так звані «bad trips». Якщо третя фаза досліджень продемонструє успішні результати, на вчених чекає новий етап роботи: їм треба оцінити, чи необхідна психіатрична допомога для пацієнтів із ГТР і ВДР під час приймання препарату. Окрім того, для офіційного схвалення MM120 урядовим органам необхідно вилучити ЛСД зі списку заборонених речовин, що також вимагає часу та зусиль.
Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/lsd-anxiety-and-depression-worth-trip-2025a1000b24?st=fpf&scode=msp&socialSite=google&form=fpf&icd=login_success_gg_match_fpf