29 жовтня, 2019
Підвищені об’єми легень у новонароджених із бронхолегеневою дисплазією, виміряні за допомогою МРТ
Бронхолегенева дисплазія (БЛД) – хронічне захворювання легень недоношених, яке вимагає респіраторної підтримки після 36-го тижня гестаційного віку, але морфологічні наслідки, такі як гіперінфляція легень, часто не оцінюються. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) без седації в умовах спокійного дихання дозволяє проводити кількісне визначення об’єму і щільності легень. Припускається, що функціональний залишковий об’єм (ФЗО) і внутрішньоплевральний об’єм (ВО) збільшені при БЛД і корелюють з якісною рентгенологічною оцінкою гіперінфляції.
Методи. МРТ з ультракоротким часом появи ехо-сигналу (UTE) 17 новонароджених (приблизно 39 тиж гестаційного віку) реконструювали в кінці видиху і вдиху. Зображення сегментували для визначення загального об’єму легень, дихальних шляхів, паренхіматозної тканини та судинної тканини. Частота дихання (ЧД) обчислювалася за допомогою дихальної форми UTE, що дає оцінку хвилинної вентиляції у поєднанні з об’ємом вдиху.
Результати. ВО та ФЗО були збільшені при БЛД: для учасників контрольної групи, пацієнтів легкого ступеня тяжкості й тяжкої БЛД середні об’єми становили 32,8; 33,5 і 50,9 мл/кг відповідно. Об’єм вдиху (середні значення: 2,21; 3,64 і 4,84 мл/кг) і хвилинна вентиляція (середні значення: 493; 750 і 991 мл/хв) збільшувалися з підвищенням тяжкості БЛД, незважаючи на зменшення ЧД (середні значення: 75,6; 63,0 і 56,1/хв). ФЗО зростав зі збільшенням тяжкості БЛД (39,3; 38,3 і 56,0 мл відповідно). Результати відповідали даним про гіперінфляцію, отриманим радіологами.
Висновки. Дослідження демонструє, що МРТ дозволяє кількісно оцінити надмірне розширення легень у новонароджених із БЛД і що легеневі об’єми значно збільшуються при тяжкому захворюванні.
Yoder L. et al. Elevated lung volumes in neonates with bronchopulmonary dysplasia measured via MRI. Pediatr Pulmonol. 2019.
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 19 (464), жовтень 2019 р.