29 жовтня, 2019
Ідентифікація протеомних характеристик, пов’язаних із частими загостреннями ХОЗЛ
Загострення змінює перебіг ХОЗЛ, а рецидив загострення може призводити до погіршення клінічних наслідків і негативних економічних наслідків. Деякі пацієнти страждають на часті загострення, натомість в інших загострення відбуваються дуже рідко.
Метою цього дослідження було виявити білки, підвищення рівня яких характерне для частих загострень ХОЗЛ, та оцінити, чи є ці профілі експресії унікальними серед хворих на ХОЗЛ.
Методи. Кількісна протеомна оцінка в поєднанні з двовимірною рідинною хроматографією – тандемною мас-спектрометрією використовувалися для виявлення змін легеневого протеому в пацієнтів із частими і рідкими загостреннями ХОЗЛ. Було проведено серію біоінформатичних аналізів для виявлення потенційних маркерів частого загострення ХОЗЛ. Точність протеомних результатів підтверджувалася методом вестерн-блот.
Результати. Значні ступені диференційної експресії показали 23 білки, виявлені в тканинах легень пацієнтів із частими загостреннями в анамнезі; комбіновані біоінформатичні аналізи протеому показали, що імунні механізми продукування IgA і шляху метаболізму фенілаланіну були пов’язані із частими загостреннями. За допомогою аналітичного методу вестерн-блот підтвердилася картина експресії 3 типових білків (HLA-DQA1, pIgR і біглікан).
Висновки. Ці дані показують, що імунна відповідь може відігравати ключову роль у патофізіологічних механізмах частих загострень ХОЗЛ. Результати цього дослідження є значним внеском у всебічне розуміння потенційних патофізіологічних механізмів, пов’язаних із частими загостреннями ХОЗЛ, і корисні для розробки схем лікування частих загострень.
Sun P. et al. Identification of proteomic signatures associated with COPD frequent exacerbators. Life Sci. 2019.
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 19 (464), жовтень 2019 р.