Головна Новини Пульмонологія Фармакологічне відновлення нижніх дихальних шляхів як спосіб лікування легеневого фіброзу

12 квітня, 2024

Фармакологічне відновлення нижніх дихальних шляхів як спосіб лікування легеневого фіброзу

Фармакологічне відновлення нижніх дихальних шляхів як спосіб лікування легеневого фіброзу

Для багатьох прогресуючих захворювань легень, таких як ідіопатичний легеневий фіброз (ІЛФ), ключовою проблемою є низький запас нових стовбурових клітин для відновлення та усунення пошкодження. Альвеолярні епітеліальні клітини 2 типу (AEC2s) відповідають за регенерацію та прискорення росту здорової тканини – без них функція легень знижується, і може виникнути низка важких захворювань. Але група вчених зі Scripps Research (дослідницький заклад у Каліфорнії) та його підрозділу з розроблення ліків, Інституту інноваційної медицини, створили невелику молекулу, що здатна стимулювати ріст легеневих стовбурових клітин. Ці нові відкриття, опубліковані у Proceedings of the National Academy of Sciences, забезпечують біологічне підтвердження концепції активації одного з регенеративних шляхів організму та відновлення пошкодженої легеневої тканини.

Більшість ліків діють шляхом уповільнення прогресування захворювання, а новий підхід полягає у створенні препаратів, які контролюють життєвий цикл клітин, щоби зупинити або повернути назад процес розвитку хвороби. Щоб дізнатися, чи можуть наявні механізми ліків збільшити ріст стовбурових клітин легень, команда дослідників звернулася до ReFRAME, бібліотеки з перепрофілювання ліків. Було виявлено, що інгібітори дипептидилпептидази 4 (DPP4), поширені ліки від діабету 2 типу, вибірково розширюють AEC2 і є ефективними на кількох мишачих моделях пошкодження легень. Протеаза DPP4, окрім оброблення гормонів інкретину, руйнує IGF-1 та IL-6, важливі регулятори розширення AEC2, рівень яких підвищується в просвіті легень у відповідь на медикаментозне лікування. На основі цих даних було створено новий препарат.

На відміну від наявних інгібіторів DPP4, створений засіб вводитимуть раз на тиждень за допомогою небулайзера – у такий спосіб він доставлятиметься безпосередньо в легені. Дослідницька група також хімічно модифікувала агенти, щоб вони залишалися в легенях протягом тривалого періоду, і препарат вибірково пригнічуватиме DPP4 лише місцево. Цього літа має розпочатись перша фаза клінічних випробувань препарату. Новий підхід може змінити лікування важких легеневих захворювань.

Джерело: https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2400077121