Головна Новини Пульмонологія Багатонадійні результати для лікування ХОЗЛ: як форма вітаміну B3 зменшує запалення легень

21 листопада, 2024

Багатонадійні результати для лікування ХОЗЛ: як форма вітаміну B3 зменшує запалення легень

Багатонадійні результати для лікування ХОЗЛ: як форма вітаміну B3 зменшує запалення легень

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) є прогресуючою невиліковною хворобою, пов’язаною переважно з курінням, яка посідає третє місце серед причин смерті в усьому світі. За статистикою, патологія наявна у приблизно 600 мільйонів людей у всьому світі, однак лише половина з них знають про свій діагноз. Пацієнти з ХОЗЛ відчувають задишку, постійний кашель зі слизом, хрипи та часті респіраторні інфекції, які можуть ускладнювати повсякденну діяльність. Сьогодні нове дослідження, проведене Університетом Копенгагена та лікарнею Біспеб’єрг, показує, що форма вітаміну B3 може бути ключем до покращення якості життя цих пацієнтів.

«У науковій розвідці ми показали, що нікотинамід рибозид, також відомий як вітамін В3, може зменшити запалення легень у пацієнтів із ХОЗЛ, – зазначає Мортен Шейб’є-Кнудсен, доцент кафедри клітинної та молекулярної медицини Університету Копенгагена. – Це важливо, тому що запалення може призвести до зниження функції легень у цих пацієнтів», – доповнює науковець. Люди з ХОЗЛ мають підвищений ризик респіраторних інфекцій і пневмонії, наприклад, грип може призвести до ускладненого перебігу й, у гіршому випадку, до смерті.

Вітамін РР, або В3 (ніацин, нікотинова кислота, нікотинамід), застосовується при пелагрі, дерматитах, невритах, судинних захворюваннях, атеросклерозі, хворобах печінки та ін. Біологічна дія вітаміну в організмі переважно реалізується за рахунок його коферментної форми – НАД (нікотинамідаденіндинуклеотид), що пов’язана з виробленням енергії, покращенням кровотоку та відновленням ДНК.

Подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження включало 40 пацієнтів із ХОЗЛ і 20 здорових контрольних учасників. Хворі отримували або плацебо, або вітамін В3 у дозах по 2 г на день. Результати показали значне зниження маркера запалення (інтерлейкіну 8 – IL 8) у пацієнтів, які отримували вітамін B3. Через 6 тижнів науковці спостерігали зниження рівня IL 8 на 53 % і максимальне зниження до 63 % ще через 12 тижнів.

Учені також виявили, що пацієнти з ХОЗЛ мають нижчий рівень НАД у крові, що пов’язано із прискореним старінням. Лікування вітаміном B3 призвело до підвищення рівнів коферменту й показало ознаки уповільнення старіння клітин. «Під час старіння в нас змінюється метаболізм молекули, відомої як НАД. Втрата цієї сполуки також спостерігається після пошкодження ДНК, наприклад, пов’язаного із курінням», – стверджує Шейб’є-Кнудсен. Після здобуття цих позитивних результатів учені планують продовжити свої експерименти з більшими когортами учасників.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s43587-024-00758-1