9 грудня, 2024
Квабодепістат – експериментальний препарат для швидшого і безпечнішого лікування туберкульозу
Зараз стандартне лікування туберкульозу легень складається із трьох основних принципів: пригнічення реплікації бацил, усунення сплячих збудників і запобігання стійкості до ліків. Крім того, пацієнтів із захворюванням легень, чутливих до препаратів, лікують шестимісячним курсом рифампіцину, ізоніазиду, етамбутолу та піразинаміду. Довготривалі схеми були основною стратегією боротьби з резистентними мікобактеріями туберкульозу впродовж кількох десятиліть, однак багато пацієнтів мають небажані побічні дії. Крім того, 3,3 % нових хворих на туберкульоз і 17 % пацієнтів із рецидивом мають резистентність до препаратів першої лінії – ізоніазиду та рифампіцину.
Квабодепістат є похідним 3,4-дигідрокарбостирилу, який пригнічує екапренілфосфорилβ-D-рибозо-2´-оксидазу, фермент для біосинтезу клітинної стінки Mycobacterium tuberculosis. Під час попередніх експериментів установили, що добова доза 30 мг є оптимальною для лікування туберкульозу. Учасники нового дослідження були випадковим чином розподілені на чотири групи лікування квабодепістатом з іншими препаратами (деламанід і бедаквілін) упродовж двох тижнів або стандартної комбінованої терапії рифампіцином, ізоніазидом, етамбутолом і піразинамідом упродовж 20 днів.
Ефективність лікування квабодепістатом визначали на основі зменшення колонієутворюючих одиниць (КУО) мокротиння на поживному середовищі від вихідного рівня до 14-го дня. Окрім того, встановлювали рівні ліпоарабіноманнану, біомаркера, що є обов’язковим компонентом клітинної стінки палички Коха. Максимальна зміна кількості КУО від вихідного рівня спостерігалася при лікуванні квабодепістатом із деламанідом і бедаквіліном, а також у групі контролю. Не було виявлено небезпечних побічних дій експериментального препарату. Отже, поточне дослідження показало стійкий бактеріологічний ефект і безпеку квабодепістату при застосуванні в комбінації з деламанідом і бедаквіліном. Зараз учені планують більш масштабні і триваліші випробування препарату.
Джерело: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(24)00601-7/fulltext