8 січня, 2025
Чи можна точно оцінити легеневу вентиляцію в режимі реального часу? Учені вважають, що так
Новий метод сканування легень здатний показати вплив лікування на вентиляційну функцію в режимі реального часу та дозволити експертам побачити функціонування трансплантованих органів. Метод сканування дав змогу команді під керівництвом дослідників із Ньюкаслського університету у Великобританії побачити, як повітря рухається в легені та виходить із них. Спосіб особливо необхідний для людей з астмою, хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) і пацієнтів, які отримали пересадку легень.
Учені використовують спеціальний газ, перфторпропан, який можна побачити під час магнітно-резонансної томографії (МРТ). Пацієнти можуть безпечно вдихати та видихати, а лікарі спостерігатимуть, яких легеневих ділянок досягає газ. Нова техніка сканування дозволяє кількісно визначити ступінь покращення вентиляції, коли пацієнти отримують лікування, наприклад, сальбутамолом.
Під час подальших експериментів досліджували пацієнтів, яким раніше трансплантували легені. У хворих із хронічним відторгненням сканування показало слабший рух повітря до країв легень, переважно через пошкодження кінцевих бронхіол. Така ознака є типовою для хронічного відторгнення, також відомого як хронічна легенева алотрансплантантна дисфункція (chronic lung allograft dysfunction - CLAD). Раніше діагностика такої патології здійснювалася за допомогою спірометрії та різних візуалізаційних досліджень, а також бронхоальвеолярного лаважу.
«Ми сподіваємося, що цей новий тип сканування дозволить нам побачити зміни у трансплантованих легенях до появи ознак пошкодження під час звичайних методів дослідження. Це дасть можливість розпочати будь-яке лікування раніше та допоможе захистити трансплантовані легені від подальшого руйнування», – зазначає професор Ендрю Фішер.
Джерело: https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.240949