31 березня, 2025
Інтерлейкін-26 – предиктор оцінки тяжкості ХОЗЛ

Рання діагностика ХОЗЛ, хронічного обструктивного захворювання легень, підвищує якість життя пацієнта та ефективність доступних методів лікування. Дослідники з Каролінського інституту у Швеції показали, що мазок зі слизової оболонки носа може стати основою для оцінки ХОЗЛ. Дослідження, опубліковане в Journal of Allergy and Clinical Immunology, може призвести до створення доступного методу для ранньої діагностики ХОЗЛ.
ХОЗЛ є прогресуючою невиліковною хворобою, пов’язаною переважно з курінням, яка посідає третє місце серед причин смерті на планеті. За статистикою, патологія наявна у близько 600 мільйонів людей у всьому світі, однак лише половина з них знає про свій діагноз. Пацієнти з ХОЗЛ відчувають задишку, постійний кашель із виділенням слизу, хрипи та хворіють на часті респіраторні інфекції, які можуть ускладнювати повсякденну діяльність.
Останні експерименти науковців підтверджують: підвищені рівні білка інтерлейкіну-26 (IL-26) у носі курців можна використовувати для оцінки пацієнтів із ранньою стадією ХОЗЛ. IL-26 є цитокіном, який забезпечує клітинну комунікацію в імунній системі та чинить пряму антибактеріальну і противірусну дію в організмі. Попередні дослідження пов’язували різні концентрації IL-26 з різними запальними захворюваннями, наприклад, хворобою Крона, вірусним гепатитом С та спондилоартритом.
Достеменно відомо, що за ХОЗЛ рівень IL-26 у нижніх дихальних шляхах підвищений. У поточному дослідженні вчені зосередилися на розумінні того, як IL-26 виробляється в носі курців і що ці рівні говорять про кожного пацієнта з ХОЗЛ. В експериментах узяли участь 50 осіб: активні курці з і без ХОЗЛ, а також контрольна група здорових некурців. Учасникам виконали просту процедуру для подальшого аналізу кількості IL-26 у носі.
Було виявлено, що певні рівні інтерлейкіну відображають запалення нижніх дихальних шляхів, а також симптоми та інші клінічні ознаки ХОЗЛ. На наступному етапі науковці планують подібне дослідження, але за участю пацієнтів із тяжкими стадіями ХОЗЛ. На думку вчених, якщо подальша робота підтвердить поточні результати, такий метод можна буде впровадити в клінічну практику вже протягом наступних кількох років.
Джерело: https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(25)00332-X/pdf