Головна Новини Пульмонологія HOPE – революційний метод збереження легень для трансплантації протягом рекордних 20 годин

30 квітня, 2025

HOPE – революційний метод збереження легень для трансплантації протягом рекордних 20 годин

HOPE – революційний метод збереження легень для трансплантації протягом рекордних 20 годин

Останні дослідження доводять: гіпотермічна оксигенована апаратна перфузія (HOPE) є безпечним та ефективним методом збереження легень, який дозволяє органу функціонувати до 20 годин перед операцією. Джитте Дженнекенс, координаторка відділу трансплантацій Утрехтського університету (Нідерланди), представила власні результати на щорічному засіданні Міжнародного товариства трансплантації серця та легень у Бостоні (США). «Цей метод [HOPE] використовується для збереження печінки та нирок донорів і вивчається у клінічних випробуваннях для пересадки серця, проте його не застосовували під час трансплантації легень», – розповідає Дженнекенс.

Перфузія легень поза організмом (EVLP) – це метод, який дозволяє підтримувати, оцінювати та потенційно відновлювати донорські органи перед трансплантацією. Легені підключають до насоса та апарата штучної вентиляції і перфузують розчином, який нагадує фізіологічну рідину. Утрехтський медичний центр, очолюваний працівниками університету, розробив протокол HOPE для безпечного подовження часу перфузії. Головна мета такого підходу – підтримка життєздатності легень упродовж періоду, доки лікарі не зможуть провести трансплантацію.

Донорські легені, відібрані для EVLP, зазвичай транспортують на льоду, а потім нагрівають до 37 °C для функціональної оцінки, після чого знову повертають на лід до початку трансплантації. Це механізм роботи, який відомий як нормотермічна перфузія (nEVLP). Протокол HOPE виключає другий період на льоду: натомість лікарі пропонують оцінювати легені протягом однієї години за температури 37 °C, а потім зберігати органи при 12 °C до процедури пересадки.

Під час свого виступу Дженнекенс порівняла результати 12 випадків, проведених за протоколом HOPE, з контрольною групою. Контрольна когорта складалася зі 118 випадків трансплантації легень безпосередньо без перфузії між 2017 і 2022 роками. Результати були подібними між досліджуваною та контрольною групами, без серйозних побічних дій або відторгнення органів. Наступним кроком для команди трансплантологів є визначення стратегії збереження органів, яка буде найбільш корисною для конкретного типу донорської пари легень.

Щороку у світі виконується близько 4500 трансплантацій легень, переважно у США, Німеччині та Канаді. Основними показаннями до пересадки є термінальні стадії хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), муковісцидозу, ідіопатичного легеневого фіброзу та легеневої гіпертензії. В Україні такі операції проводять у Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова, Львівському обласному центрі легеневого здоров’я та Інституті серця МОЗ України. За даними МОЗ, у 2023 році в Україні було виконано 9 трансплантацій легень.

Джерело: https://medicalxpress.com/news/2025-04-donor-lungs-safely-hours-body.html