25 січня, 2024
Новий терапевтичний підхід до лікування саркоїдозу
Дослідницька група під керівництвом Георга Старі (Медичний університет Відня) визначила новий підхід до лікування запального захворювання саркоїдоз. У клінічному дослідженні інгібування специфічного сигнального шляху показало явний успіх у лікуванні гранульом на шкірі. Це відкриває нові шляхи лікування саркоїдозу та подібних запальних захворювань. Результати опубліковані в журналі The Lancet Rheumatology.
Саркоїдоз – це запальне захворювання, яке важко піддається лікуванню і вражає приблизно 15–20 із кожних 100 000 людей. При цьому захворюванні в уражених органах утворюються крихітні скупчення запальних клітин, які називаються гранульомами. Вони можуть вражати нормальні тканини та призводити до запалення і фіброзу, що зрештою обмежує функціональність уражених органів. У своєму дослідженні вчені з MedUni Vienna та CeMM (Дослідницького центру молекулярної медицини Австрійської академії наук) зосередили увагу на можливих нових терапевтичних підходах до саркоїдозу.
Вони обрали сигнальний шлях mTOR (механічна мішень рапаміцину/сиролімусу – імуносупресивний препарат), який, як відомо, регулює метаболізм і ріст у багатьох типах клітин, оскільки активація mTOR спостерігалася у гранульомах різних тканин у кількох пацієнтів. У відділенні дерматології в клінічне дослідження було включено 16 пацієнтів із гранульомами шкіри та інших органів. Дослідники використовували інгібітор mTOR сиролімус, який уперше був схвалений у 1999 році для запобігання відторгнення органів після трансплантації нирок. Це вже показало перспективу на доклінічних моделях саркоїдозу.
Сиролімус спочатку застосовували місцево (у вигляді крему), а потім системно (у вигляді перорального розчину), щоби перевірити його вплив на шкірні гранульоми. Місцеве лікування виявилося невдалим, можливо, через те, що в гранульоми – компактні структури в шкірі – важко проникнути з поверхні. Навпаки, системне лікування було успішним у 7 із 10 пацієнтів, які завершили дослідження, а в деяких навіть спостерігався повний регрес після чотирьох місяців лікування та відсутність рецидиву протягом двох років потому. У майбутній роботі науковці досліджуватимуть значення mTOR та інших сигнальних шляхів при неінфекційних гранулематозних захворюваннях шкіри, таких як ліпоїдний некробіоз, який часто асоціюється з діабетом.
Джерело: https://www.news-medical.net/news/20240123/Scientists-identify-a-new-approach-to-treating-sarcoidosis.aspx