Головна Новини Ревматологія Нові можливості лікування остеоартрозу верхніх кінцівок

16 лютого, 2024

Нові можливості лікування остеоартрозу верхніх кінцівок

Нові можливості лікування остеоартрозу верхніх кінцівок

Дослідники з Університетської лікарні Гента, Гентського університету та Центру дослідження запалення VIB-UGent у Бельгії показують, що терапія антитілами може бути ефективною проти ерозивного остеоартриту рук. Використання антитіла деносумаб призводить до ремоделювання кісткової тканини та запобігає ураженню суглобів. Це перше свідчення того, що при цьому захворюванні ерозивний прогрес можна зупинити.

Ерозивний тип остеоартриту кисті – це поширений запальний варіант дегенерації, який вражає суглоби пальців. Сучасні методи лікування можуть полегшити симптоми, проте вони не усувають структурні пошкодження уражених кінцівок. Кістки хворих тонші, в міру прогресування захворювання  відбувається втрата кісткової та хрящової тканини, навіть у кістках і суглобах, які не відразу уражені остеоартритом. Іншими словами, ерозивний остеоартроз кисті є не місцевим, а системним процесом ураження сполучної тканини.

Усвідомлення системного ураження організму спонукало замислитися над тим, що може знадобитися лікування, яке також є системним. Антитіло деносумаб уже використовується для лікування остеопорозу та пов’язаної з раком втрати кісткової маси. Крім того, було продемонстровано, що деносумаб зменшує ерозивне прогресування ревматоїдного артриту, що робить його також чудовим кандидатом проти ерозивного остеоартриту рук.

Щоби перевірити потенціал деносумабу, науковці залучили 100 пацієнтів з ерозивним остеоартритом кисті, яких згодом випадковим чином розподілили на групу лікування та групу плацебо – подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження, яке є золотим стандартом досліджень. Протягом 48 тижнів пацієнти отримували ін’єкції 60 мг деносумабу або плацебо кожні три місяці. Після періоду лікування у хворих, які отримували антитіла, спостерігалося чітке ремоделювання кісток і менша кількість нових ерозій суглобів, порівнюючи із групою плацебо. Важливо, що лікування антитілами добре переносилось і не спричинило несприятливих ефектів.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-02822-0