13 грудня, 2017
Українська медицина на порозі змін
14 листопада Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому як закони 3 підготовлені Комітетом з питань охорони здоров’я законопроекти:
- про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості (р. № 7117);
- про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання законодавства у сфері застосування запобіжних заходів до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування (р. № 1242);
- про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання психіатричної допомоги (р. № 4449).
Законом № 7117, який підтримали 280 парламентарів, пропонується:
1. Встановити, що Кабінет Міністрів України визначає порядок та критерії забезпечення за рахунок коштів державного бюджету закладів охорони здоров’я (ЗОЗ) у сільській місцевості:
- сучасними комп’ютерними та телекомунікаційними технологіями та засобами для забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров’я, організації медичного обслуговування у сільській місцевості із застосуванням телемедицини, електронних рецептів, інтеграції інформаційних систем ЗОЗ, що забезпечують надання первинної медичної допомоги, з інформаційними системами ЗОЗ, що забезпечують надання вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
- медичним обладнанням для первинного обстеження, портативними телемедичними діагностичними засобами для дистанційного збору та передачі інформації про показники діяльності (фізіологічні параметри) організму пацієнта, міні-лабораторіями для забору аналізів, спеціальним обладнанням для належного зберігання лікарських засобів та медичних виробів, а також їх транспортування;
- сучасним ультразвуковим, рентгенологічним, стоматологічним та іншим обладнанням;
- авіаційними, водними, автомобільними спеціальними санітарними транспортними засобами, у т. ч. обладнаними реанімаційними засобами.
2. Доповнити Основи законодавства України про охорону здоров’я визначенням поняття «телемедицина» та новою ст. 35-6 «Надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини» (телемедичне консультування, телемедичний консиліум, телеметрія, домашнє телеконсультування).
3. Доповнити Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» положеннями, які розширюють повноваження виконавчих органів сільських, селищних рад у сфері соціального захисту населення, зокрема надати їм право додаткового фінансового заохочення та забезпечення службовим житлом і службовим транспортом працівників охорони здоров’я, які працюють у сільській місцевості.
«Я вкотре наголошую, що не стіни і приміщення лікують пацієнтів, а медичні працівники! Основою державної політики має стати не лише освоєння державних коштів на будівництво амбулаторій і забезпечення доступу до Інтернету в селах, а й підвищення заробітних плат медичним працівникам. Інакше жоден закон не здатний буде забезпечити українцям доступну і якісну медичну допомогу», – прокоментувала І. В. Сисоєнко, заступник голови Комітету з питань охорони здоров’я.
Підготувала Ольга Радучич
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 22 (419), листопад 2017 р.