21 жовтня, 2021
Лікування глаукоми: що нового?
Дослідження на лабораторних тваринах (мишах) продемонструвало нові можливості лікування глаукоми, в т. ч. запобігання важкої форми у дітей, а також найбільш поширеної форми глаукоми у дорослих.
У дорослих відкритокутова глаукома є хронічним прогресувальним захворюванням, яке супроводжується періодичним або стійким підвищенням внутрішньоочного тиску та може призводити до втрати зору. Ця недуга уражує 60 млн осіб у всьому світі та є найбільш частою причиною сліпоти у людей старше 60 років.
Існує кілька методів лікування відкритокутової глаукоми у дорослих: фармакотерапія, лазерна терапія, хірургічне втручання. Натомість у дітей віком від народження до трьох років існує важка форма глаукоми, відома як первинна вроджена глаукома, яка лікується тільки хірургічним шляхом.
«Хоча первинна вроджена глаукома зустрічається набагато рідше, ніж відкритокутова глаукома, її вплив є вельми згубним для дітей. Тож терміново потрібні нові методи лікування для сповільнення втрати зору в обох формах – дитячій та дорослій», – зазначає Сьюзан Кваггін, докторка медичного факультету Медичної школи Файнберга Північно-Західного університету (США).
На думку вчених, це дослідження призведе до першої цільової терапії, яка ефективно сприятиме відтоку рідини з передньої частини ока, обертаючи назад основний біологічний дефект у пацієнтів із глаукомою.
Використовуючи редагування генів, дослідники розробили нові моделі глаукоми у мишей, що нагадують первинну вроджену глаукому. Ввівши мишам новий довговічний і нетоксичний протеїновий препарат (Hepta-ANGPT1), вчені спромоглися змінити функцію генів, мутація яких викликає глаукому. За допомогою цього ін’єкційного лікування вченим вдалося успішно запобігти розвитку глаукоми в одній із моделей: застосування зазначеної терапії у дорослих мишей сприяло зниженню внутрішньоочного тиску та покращенню відтоку очної рідини.
Наступним кроком має стати розробка відповідної системи доставки для успішного лікування пацієнтів новим білком та впровадження її у виробництво.
Також дослідники планують ідентифікувати шляхи розвитку глаукоми, що можуть бути використані в майбутньому для розробки додаткової цільової терапії, зокрема, ремоделювання дефектного каналу Шлемма, що є важливим для відводу рідини та підтримання нормального очного тиску.
Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/10/211018141750.htm