5 червня, 2023
Швидка модифікація вірусу пташиного грипу – нова пандемія?
З моменту першого підтвердженого випадку зараження людей пташиним грипом минуло 26 років. За цей час вірус субтипу Н5N1 обмежувався переважно сезонними спалахами. Він зазнав вибухового географічного поширення країнами Азії, Європи та Африки у 2021-му. А вже до кінця року згаданий вірус було виявлено в Північній Америці, що свідчить про подальше міжконтинентальне поширення.
Дослідження, опубліковане в Nature Communications, показує, що разом із географічним розповсюдженням серед диких птахів гени згаданого вірусу зазнавали модифікаційних змін і різних комбінацій. Нові типи вірусу відрізняються генотипом, багато з них спричиняють важкі захворювання у ссавців із різким неврологічним ураженням.
Хоча ризик зараження для людей усе ще низький, вірулентність H5N1 змінюється і викликає певне занепокоєння, адже вірус також був виявлений у стрімко зростаючої кількості ссавців. Для прикладу, в Чилі заявили, що з початку року від пташиного грипу вздовж північного узбережжя країни загинуло майже 9000 морських левів, пінгвінів, видр, морських свинок і дельфінів. Уважається, що більшість ссавців заразилися вірусом, з’ївши інфікованого птаха. Але найбільшим занепокоєнням є результати досліджень, які свідчать про можливу передачу захворювання серед ссавців. «Хоча вірус змінюється, щоб стати ефективнішим для зараження птахів, він залишається непристосованим до людей», - заявив Ієн Браун, голова вірусології в Агентстві охорони здоров’я тварин і рослин Великобританії.
Науковці дослідницької лікарні Сент-Джуда розповідають: «Пташині віруси зв’язуються з іншими рецепторами клітини-хазяїна, ніж віруси людини. Знадобляться дві-три незначні зміни в одному білку, щоб вони стали більш адаптованими до людей». За їхніми словами, одним зі способів зменшити загальну кількість випадків пташиного грипу і, отже, знизити ризик для людей є вакцинація свійських птахів у країнах. Певні держави, наприклад, Китай, Єгипет і В'єтнам, уже провели кампанії з вакцинації птаства. Але більшість не має такого бажання через обмеження імпорту в деяких регіонах і побоювання, що вакциновані птахи, які все ж інфікуються, можуть минути захищену мережу. У квітні США почали тестування кількох вакцин-кандидатів для потенційного використання на птахах. Нещодавно Франція заявила, що сподівається розпочати вакцинацію свійського птаства вже восени цього року. Генеральна директорка Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин Монік Елойт заявила, що питання про таке вакцинування має розглядатися якнайшвидше.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-023-38415-7