7 червня, 2023
Зміни кишкового мікробіома можуть сигналізувати про початок рідкісного генетичного захворювання
Спіноцеребелярна атаксія (СА) — прогресувальне нейродегенеративне спадкове захворювання різних типів, кожен із яких розглядається як окрема хвороба. Приблизно 150 000 жителів США мають цей діагноз. У багатьох випадках люди не знають, що вони є носіями відповідного гена, доки в них не народяться діти, у яких почнуть проявлятися ознаки захворювання. Спіноцеребелярна атаксія належить до групи розладів, які характеризуються повільно прогресувальними порушеннями координації ходи, володіння руками, мовлення та рухів очей. Немає ліків від СА, яка в наш час вважається прогресувальною і необоротною хворобою, хоча не всі типи хвороби спричиняють однаково важку інвалідність. Фізіотерапевти можуть допомогти пацієнтам зберегти рівень незалежності за допомогою програм лікувальних вправ. В одному нещодавньому дослідницькому звіті було продемонстровано збільшення 2 балів за SARA (Шкала оцінки та оцінки атаксії) завдяки фізіотерапії.
Науковці з Університету Маккуорі виявили можливий зв’язок між згаданою хворобою і перетвореннями у бактеріях та інших мікроорганізмах, які заселяють кишечник. Якщо раніше були дані, які свідчили про взаємозв’язок між дисбалансом мікробіоти і метаболічними та імунними захворюваннями, серед яких запальні захворювання кишечника, діабет і ожиріння, то зараз усе більше доказів свідчать про наявність кореляції між генетичними хворобами і змінами мікробіома. Такий дисбаланс також було виявлено у людей із депресією, розладами аутистичного спектра та нейродегенеративними захворюваннями, наприклад, хворобами Паркінсона, Альцгеймера і Гантінгтона.
Дослідники спостерігали послідовне падіння чисельності сімейств бактерій Lachnospiraceae, Oscillospiraceae і Rikenellaceae як у самців, так і у самок лабораторних гризунів задовго до виявлення будь-яких видимих ознак СА. Ступінь зниження цих кишкових бактерій на передсимптоматичних стадіях свідчить про те, наскільки серйозними були симптоми на пізніх стадіях захворювання. Відомо, що деякі побічні продукти мікробного метаболізму, що утворюються в кишечнику, потенційно захищають нервову систему, сприяючи переробленню мертвих або пошкоджених клітин. Одна з теорій науковців полягає у тому, що зміни в кишковій мікробіоті можуть призвести до змін у виробництві мікробних метаболітів, таких як коротколанцюговий бутират жирної кислоти та амінокислоти триптофану, що може вплинути на механізм переробки нейронів і перешкоджати їх належній роботі.
Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0969996123000657?via%3Dihub