Головна Новини Терапія та сімейна медицина 100 років тиші, або Таємниця скроневого полюса

8 червня, 2023

100 років тиші, або Таємниця скроневого полюса

100 років тиші, або Таємниця скроневого полюса

Кожна частина кори головного мозку має відповідну функцію. Одні ділянки керують руками, інші ногами, певні – відповідальні за зір і здатність читати. Але одна область, яка називається скроневим полюсом (оскільки міститься на самому кінчику скроневої частки), не могла бути пов’язана з конкретною функцією принаймні впродовж перших 100 років досліджень кори.

Скроневий полюс є складною структурою із цитоархітектурного та функціонального погляду, яка пов’язана з різними психіатричними та неврологічними захворюваннями (хвороба Альцгеймера, лобно-скронева дегенерація, скронева епілепсія, шизофренія). Це доведено на генетичному рівні: інші види ссавців мають скроневу частку, але гістологічно відмінна скронево-полярна область справді є унікальною для приматів, що свідчить про її сумісність із високорівневими когнітивними функціями.

Стаття, яка нещодавно була опублікована в Annals of Neurology, проливає світло на невідому раніше ділянку. Учені змогли ідентифікувати функцію цієї області за допомогою дослідження 28 пацієнтів з унікальною хворобою, відомою як TDP-C, яка остаточно руйнує скроневий полюс. Випадки, розглянуті посмертно, пропонують найточніше окреслення ділянок мозку, які вперше уражені хворобою. Як виявилося, ця ділянка мозку допомагає розшифровувати значення слів, ідентифікувати обличчя та відповідає за емпатію. Ці знання допоможуть визначити природу захворювання та межі мозкових мереж, які відповідають за розуміння мови, упізнавання людей і моніторинг міжособистісної поведінки. Ще один регіон полюса відповідальний за автобіографічну пам'ять та візуальну обробку складних зображень. У підсумку, головна функція цієї частини скроневої частки – семантика будь-якої інформації, що надходить із зовнішнього середовища.

Джерело: https://medicalxpress.com/news/2023-06-year-old-brain-mystery-vital-function.html