28 лютого, 2024
Візуальний симулятор дозволяє людям із порушеннями зору бачити
В результаті співпраці з колегами з Інституту Дондерса дослідники з Нідерландського інституту неврології розробили симулятор, який допомагає незрячим пацієнтам. Цей інструмент доступний для всіх учених та офтальмологів і пропонує тим, хто зацікавлений, зрозуміти майбутні перспективи. Сліпота вражає приблизно сорок мільйонів людей у всьому світі, й очікується, що вона стане більш поширеною найближчими роками. Пацієнтів із пошкодженням зорової системи можна умовно розділити на дві групи: тих, у кого пошкодження міститься перед фоторецепторами сітківки або безпосередньо в них, і тих, у кого воно розташоване глибше в зоровій системі.
Останнім часом для першої групи пацієнтів розроблено різні ретинальні протези; зараз проводяться клінічні випробування. Пацієнти із другої групи поки що не мають жодних варіантів медичної допомоги. Потенційним рішенням для них є стимуляція кори головного мозку. Шляхом імплантації електродів у зорову кору головного мозку та стимуляції навколишньої тканини слабкими електричними струмами можна генерувати крихітні точки світла, відомі як фосфени. Фосфен – зорове відчуття, що виникає в людини без впливу світла на око. За таких умов людина сприймає точки, що світяться, або фігури, які з'являються самостійно в темряві. Новий протез перетворює сигнал камери на електричну стимуляцію кори головного мозку. Роблячи це, він обходить частину ураженої зорової системи і забезпечує певну форму зору.
Щоби зробити моделювання більш реалістичним, учені опрацювали велику кількість літератури, створили та перевірили різні моделі. Виявилося, що точки значно відрізняються за формою та розміром, залежно від параметрів, які використовуються під час стимуляції. Наприклад, якщо збільшити силу струму, стимуляція в мозку пошириться далі, вразить більше нейронів і, отже, забезпечить більшу яскраву пляму. Розташування електрода також визначає розмір точок. Симулятор зараз використовується для досліджень у Неймегені, де вивчають вплив рухів очей на сприйняття фосфенів. Своєю роботою вчені сподівалися запропонувати іншим дослідникам можливість також використовувати створену симуляцію. Симулятор загальнодоступний для всіх із можливістю внесення коригувань у разі потреби. Люди можуть перевірити роботу симулятора за допомогою окулярів VR. Можна навіть оптимізувати моделювання із використанням штучного інтелекту, який визначає необхідну стимуляцію для конкретного зображення.
Джерело: https://elifesciences.org/articles/85812