29 березня, 2024
Перше в історії лікування гіперкаліємії за допомогою кристалів
Учені з Музею природознавства округу Лос-Анджелеса і фармацевтична фірма AstraZeneca опублікували революційне відкриття – перше в історії лікування гіперкаліємії на основі мінералів. У їхній роботі описано, як кристали циркону використовувалися у якості нового підходу до лікування гіперкаліємії, стану, на який страждають приблизно 350 мільйонів людей у світі. Гіперкаліємія – підвищення концентрації калію в крові вище 5,0 мг-екв/л. Значна гіперкаліємія вимагає невідкладної допомоги, оскільки призводить до порушення серцевого ритму. Цей стан часто спостерігається у осіб із патологією нирок.
У хворих, які страждають від гіперкаліємії, біологічні процеси, що регулюють концентрацію калію в крові, не працюють належним чином, тому пацієнтам постійно доводиться контролювати свій стан за допомогою дієтичних обмежень і медичних препаратів, використання яких може призводити до розвитку небажаних наслідків. Нове лікування дозволяє пацієнтам вимивати надлишок калію з використанням іонного переносу. Кристали знаходять калій, поглинають його, а потім надлишок фільтрується з організму через нирки.
Циркон – мінерал, що складається з рідкісного тугоплавкого металу цирконію, кремнію і кисню. Дослідники використали кристалічну структуру кубічного цирконієвого силікату, аби розробити спосіб лікування без шкідливої біологічної взаємодії та пов’язаних із цим негативних побічних ефектів. Клінічні випробування показали, що кубічний силікат цирконію нормалізує K + у крові всього за кілька годин.
Учені зазначають, що природа вже створила неймовірні інструменти для лікування хвороб, і ми тільки зараз починаємо використовувати ці можливості. Матеріали кубічного силікатного цирконію, використані в цьому дослідженні, можна вважати частиною сімейства пористих гетеросилікатів, групи, яка нагадує природні мікропористі мінерали. Іонообмін у таких мікропористих матеріалах є важливим для промислового та екологічного застосування, використовується, зокрема, при очищенні води, виділенні газів, каталізі та секвестрації важких катіонів із водних розчинів.
Джерело: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0298661