Головна Новини Терапія та сімейна медицина Нервова стимуляція при апное сну виявилася менш ефективною для людей із високим ІМТ

5 квітня, 2024

Нервова стимуляція при апное сну виявилася менш ефективною для людей із високим ІМТ

Нервова стимуляція при апное сну виявилася менш ефективною для людей із високим ІМТ

Лікування синдрому обструктивного апное сну (СОАС) за допомогою нервової стимуляції, яке спочатку було схвалено лише для людей з індексом маси тіла (ІМТ) у здоровому діапазоні, нещодавно було поширено на пацієнтів з ІМТ до 40, діапазоном, який зазвичай описується як важке ожиріння. Здоровими вважаються особи із показником ІМТ від 18,5 до 24,9. Розширені критерії прийнятності для лікування надають більшій кількості пацієнтів з апное уві сні доступ до дедалі популярнішої терапії, відомої як стимуляція під’язикового нерва. Однак нове дослідження Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі вказує на те, що ймовірність успішного лікування нервовою стимуляцією значно падає, коли вага пацієнта перевищує нормальний діапазон.

Апное уві сні найчастіше лікують за допомогою апарата постійного позитивного тиску в дихальних шляхах (CPAP) біля ліжка, який підтримує їх відкритість за допомогою дихального шланга та щільно прилягаючої маски. Апарати CPAP є ефективними, але вони можуть бути гучними та незручними. Близько половини тих, хто спробував цей підхід, не змогли його дотримуватися. Для багатьох пацієнтів стимуляція під’язикового нерва виглядає як приваблива альтернатива апаратам CPAP. Щоразу, коли пацієнт робить вдих, пристрій подає електричні імпульси до під’язикового нерва, змушуючи язик просуватися вперед настільки, щоб уникнути закупорки дихальних шляхів, що спричиняє апное.

Перший пристрій для стимуляції під’язикового нерва (торгова марка Inspire) було схвалено Управлінням із контролю за продуктами й ліками США (FDA) ще у 2014 році. Його застосування було показано для використання пацієнтами з ІМТ менше 25, чиє апное уві сні середнього та важкого ступеня не піддається лікуванню іншими, більш усталеними методами. Відтоді вимоги щодо відповідності послабилися: тепер FDA дозволяє використовувати пристрій пацієнтам з ІМТ до 40.

Аби зрозуміти, як пристрій працює на людях із різними показниками ІМТ, учені провели незалежну оцінку, використовуючи дані 78 людей з ІМТ до 35, яким імплантували пристрій нервової стимуляції в Центрі медицини сну Вашингтонського університету. Дослідження проводили із 2019 по 2023 рік. Основним висновком стало те, що загалом пристрій працює. Три із чотирьох пацієнтів продемонстрували значне покращення симптомів апное протягом року після імплантації. Більшість відчули зменшення симптомів щонайменше на 50 %, причому в багатьох спостерігалося покращення до майже нормального або легкого рівня апное сну. Однак серед учасників дослідження з ІМТ від 32 до 35 результати були менш позитивними, причому ймовірність успішного лікування була на 75 % нижчою, ніж у пацієнтів із нижчим ІМТ.

Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/article-abstract/2817168