Головна Новини Терапія та сімейна медицина Комбінована терапія є результативною за лікування раку печінки – результати другої фази клінічних випробувань

6 травня, 2024

Комбінована терапія є результативною за лікування раку печінки – результати другої фази клінічних випробувань

Комбінована терапія є результативною за лікування раку печінки – результати другої фази клінічних випробувань

Відповідно до результатів другої фази клінічного випробування, проведеного Південно-західним медичним центром Техаського університету, комбінація препаратів бавітуксимаб і пембролізумаб збільшила імунну відповідь у пацієнтів із гепатоцелюлярною карциномою (ГЦК). ГЦК є найпоширенішою формою раку печінки та четвертою за частотою причиною смерті, пов’язаною із раком, у всьому світі. Протягом багатьох років єдиним типом лікуванням пухлин такого типу, які не можна видалити хірургічним шляхом, був препарат під назвою сорафеніб. Він діє, уповільнюючи ріст кровоносних судин, що живлять пухлину. Незважаючи на те, що цей препарат для цільової терапії був схвалений Управлінням із контролю за продуктами й ліками США ще у 2007 році, він подовжує виживаність лише на кілька місяців і не має тієї ефективності, яка необхідна пацієнтам.

Кілька років тому дослідники виявили, що фосфатидилсерин, фосфоліпід, який присутній на поверхні ракових клітин, взаємодіє з імунними клітинами, щоби запобігти їм атакувати пухлини. Препарат з антитілами під назвою бавітуксимаб, який нейтралізує фосфатидилсерин, не показав жодного впливу на розвиток пухлини, прогресування або виживання при застосуванні окремо у пацієнтів із ГЦК. Але бавітуксимаб ніколи не тестувався в поєднанні з іншими імунотерапевтичними засобами. Із цією метою вчені залучили 28 пацієнтів із карциномою, які отримали комбінацію бавітуксимабу та пембролізумабу, препарату для імунотерапії, схваленого у 2016 році для лікування різних видів раку.

Дослідники спостерігали за цими пацієнтами в середньому 28,5 місяців. Хоча попередні клінічні дослідження показали, що лише приблизно 16 % хворих із ГЦК демонстрували імунну відповідь тільки на пембролізумаб, дев’ять пацієнтів (32 %) відповіли на комбіновану терапію. Двоє з них мали повну відповідь, тобто новоутворення більше не було. Комбінована терапія призупинила прогресування ще у 32 % пацієнтів. У тих, хто мав відповідь організму, два препарати продовжували зменшувати пухлини протягом середнього часу 13,3 місяців, а чотири пацієнти все ще реагували на комбіновану терапію на момент завершення дослідження. Окрім цього, не було виявлено жодних побічних ефектів.

Отже, ці результати свідчать про те, що додавання агентів, які націлені на фосфатидилсерин, до схем імунотерапії може збільшити ймовірність відповіді при ГЦК та потенційно інших видах раку, у яких цей білок може впливати на протипухлинний імунітет.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-46542-y