15 травня, 2024
Міжнародні організації публікують спільні настанови щодо наднирникової недостатності, спричиненої глюкокортикоїдами
Спільна настанова розроблена, щоби допомогти клініцистам вести лікування пацієнтів, які вже мають або ризикують розвинути глюкокортикоїдну недостатність надниркових залоз. Принаймні 1 % населення світу тривалий час застосовує в лікуванні глюкокортикоїди із протизапальною або імуносупресивною метою. Це перша настанова, розроблена та опублікована спільно Ендокринологічним товариством та Європейським товариством ендокринології (ESE). Організації планують щороку публікувати нову спільну настанову, щоби максимізувати охоплення, а також врахувати потенційні відмінності у клінічній практиці між Європою та Сполученими Штатами.
Рекомендації під назвою «Діагностика та терапія глюкокортикоїдної недостатності надниркових залоз» опубліковані у травневих номерах 2024 року у відповідних журналах товариств – The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism та European Journal of Endocrinology. Матеріали для пацієнтів щодо наднирникової недостатності, спричиненої глюкокортикоїдами, також розробляються та будуть доступні через ESE Patient Zone у травні 2024 року. Розроблення настанов у кожному товаристві контролюється клінічним комітетом, і всі рекомендації підлягають суворій перевірці перед публікацією. Цим займаються члени товариств та відповідні сторони, наприклад, групи захисту прав пацієнтів.
Навіть порівняно низька доза (в діапазоні еквівалента фізіологічної добової дози) глюкокортикоїдів пов’язана з низкою негативних побічних ефектів. Наприклад, британське когортне дослідження за участю 9387 пацієнтів із ревматоїдним артритом, які спостерігалися протягом 8 років (із середньою дозою преднізону 5,8 мг/день упродовж приблизно 9,5 місяців), продемонструвало підвищену частоту таких захворювань, як діабет, остеопороз, гіпертонія, шлунково-кишкові ускладнення, а також переломів та смертності, порівнюючи з тими, хто не лікувався глюкокортикоїдами.
У 2025 році товариства планують опублікувати спільну настанову щодо діабету під час вагітності; у 2026 році – щодо дефіциту вазопресину або стійкості до цього гормону; а у 2027 році – щодо чоловічого гіпогонадизму.
Джерело: https://academic.oup.com/jcem/advance-article/doi/10.1210/clinem/dgae250/7667842?login=false