4 червня, 2024
Семаглутид пов’язаний зі зниженням частоти та рецидивів алкогольних розладів
Нове дослідження, проведене науковцями Медичної школи Західного резервного університету Кейса (Клівленд, штат Огайо, США), показує, що популярні ліки від діабету і схуднення «Вегові» та «Оземпік» (діюча речовина – семаглутид, агоніст рецепторів GLP-1) пов’язані зі зниженням частоти та рецидивів зловживання алкоголем. Висновки команди вчених, нещодавно опубліковані в журналі Nature Communications, можуть запропонувати можливе нове лікування розладу вживання алкоголю (AUD), захворювання, яке спричиняє приблизно 178 000 смертей у Сполучених Штатах щороку, згідно з даними Центру контролю захворювань. Зараз Управління з контролю за продуктами й ліками США схвалило лише три препарати для лікування AUD.
Агоністи рецепторів GLP-1 знижують рівень глюкози в крові та регулюють апетит. Глюкагоноподібний пептид-1 (GLP-1), або ентероглюкагон, пептидний гормон із сімейства інкретину, що виробляється в L-клітинах тонкого кишечника у відповідь на прийом їжі, пригнічує секрецію глюкагону та одночасно стимулює вироблення інсуліну. Агоністи GLP-1 широко використовуються в лікуванні цукрового діабету 2 типу та ожиріння, причому їх клінічне застосування постійно зростає. У січні вчені виявили, що семаглутид пов’язаний зі зменшенням суїцидальних думок, а в березні продемонстрували, що препарат знижує рецидиви розладів, пов’язаних із вживанням канабісу.
Дослідники вивчили електронні медичні записи майже 84 000 пацієнтів з ожирінням і виявили, що у тих, хто отримував семаглутид, порівнюючи з тими, хто отримував інші препарати проти ожиріння, спостерігалося зниження як ініціації, так і повторної появи алкогольного розладу на 50-56 % протягом наступного року. Подібні ефекти повторюються в досліджуваній популяції із 598 803 пацієнтами, які приймають препарати для лікування діабету 2 типу. Такі результати багатонадійні та створюють необхідне підґрунтя для майбутніх клінічних досліджень і рандомізованих випробувань із метою винаходу нових терапевтичних засобів проти алкогольної та наркотичної залежності.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-48780-6