Головна Новини Терапія та сімейна медицина Такі рослини, як куркума та зелений чай, завдають значної шкоди печінці під час прийому без призначень лікаря

6 серпня, 2024

Такі рослини, як куркума та зелений чай, завдають значної шкоди печінці під час прийому без призначень лікаря

Такі рослини, як куркума та зелений чай, завдають значної шкоди печінці під час прийому без призначень лікаря

Такі рослинні продукти, як куркума, зелений чай або ашваганда, можуть здатися нешкідливими, але їхнє надмірне вживання все частіше пов’язують із пошкодженням печінки. Нове дослідження показує, що 7 % дорослих американців, що еквівалентно 15,6 мільйонам людей, використовують принаймні один із шести популярних рослинних засобів. Учені повідомляють, що багато хто потрапляє до лікарні через токсичність таких речовин для печінки. Згідно з новим дослідженням, найпоширенішим споживачем є літня (середній вік приблизно 52 роки) біла (75 % користувачів) жінка (57 %), яка зазвичай має стабільне фінансове становище.

Оскільки регуляторний нагляд за рослинами майже відсутній, хімічні тести продуктів, пов’язаних із захворюваннями печінки, «показують часті розбіжності між етикетками продукту та виявленими інгредієнтами», зазначила команда під керівництвом Аліси Ліхіцуп, доцентки кафедри гастроентерології Мічиганського університету. Дослідники зосередилися на використанні шести найпопулярніших рослин: куркуми, екстракту зеленого чаю, гарцинії камбоджійської, чорного кохошу (також відомий як клопогон), червоного дріжджового рису та ашваганди.

Вивчивши інформацію за 2017–2021 роки про майже 9700 дорослих у федеральній базі даних охорони здоров’я, учені виявили високі показники використання рослин. Наприклад, понад 11 мільйонів дорослих регулярно приймають добавки з куркумою, часто вважаючи, що вона може полегшити біль або прояви артриту. Це аж ніяк не менше, ніж приблизно 14,8 мільйонів пацієнтів, які приймають НПЗП із тих самих причин. На жаль, кілька рандомізованих клінічних випробувань не змогли продемонструвати жодної ефективності продуктів, що містять куркуму, за остеоартриту, а надмірне вживання сполуки було пов’язане із серйозною токсичністю для печінки, зазначають дослідники.

Інші рослини застосовують для різних цілей: гарцинія камбоджійська та екстракт зеленого чаю рекламуються для схуднення, червоний дріжджовий рис – для зниження рівня холестерину та підтримки здоров’я серцево-судинної системи, клопогон – для нормалізації фізіологічних змін під час менопаузи, а ашваганда – для нарощування м’язів і покращення настрою. Згідно з національною базою даних, кількість випадків токсичного ураження печінки, пов’язаного з рослинним використанням, збільшилася майже втричі між 2004 і 2014 роками – із 7 % до 20 %. Окрім того, з 2009 по 2020 рік кількість трансплантацій печінки, необхідних через надмірне використання рослин, зросла на 70 %. Учені нагадують про важливість консультування з лікарями перед самостійним вибором будь-яких добавок.

Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2821951