28 серпня, 2024
Новий пристрій відстежує рівні С-реактивного білка, пов’язаного із запаленням, у реальному часі
Запалення є природною імунною відповіддю організму на ушкодження, воно посилює кровообіг в організмі та допомагає його клітинам захищатися від вірусів, інфекцій або травмування клітин. Швидка діагностика має вирішальне значення для ефективного лікування, тому вкрай важливо перевіряти рівні біомаркерів запалення в організмі. Дослідники з Інституту фізичної хімії Польської академії наук продемонстрували новий пристрій для спостереження за рівнями С-реактивного білка (СРБ), білка плазми, що виробляється в печінці та вивільняється в кров як відповідь імунної системи. Моніторинг рівня сполуки допомагає діагностувати навіть важкі стани, такі як травма, сепсис, ішемічний некроз та/або злоякісні пухлини.
Нещодавно дослідники з Інституту фізичної хімії Польської академії наук на чолі із професором Мартіном Йонссоном-Недзьолкою представили новий діагностичний інструмент для точного вимірювання рівня СРБ. Більше того, це дозволяє проводити його в реальному режимі, скорочуючи час і витрати на аналіз. Запропоноване рішення базується на підключеному до смартфона пристрої для тестування розміром із кредитну картку, що використовує прості електрохімічні біосенсори.
Вимірювання виконуються електрохімічним шляхом за допомогою комерційно доступного портативного потенціостата, тоді як захоплення CРБ відбувається на унікальному електроді, вбудованому в маленькі канали мікрофлюїдного пристрою. Система також використовує технологію зв’язку ближнього поля (NFC), що забезпечує бездротовий обмін даними між датчиками та мобільними пристроями. Зразок рідини поміщають на невелику пластину мікрофлюїдного пристрою, яка оснащена маленьким електродом. Ключову роль у продемонстрованому пристосуванні відіграють іммобілізовані на електроді нанотіла анти-CРБ.
Нанотіла – це невеликі фрагменти антитіл, які працюють як альтернатива звичайним антитілам, що застосовуються для кількісного визначення сполук. Завдяки невеликому розміру та вищій стійкості до деградації (порівнюючи з антитілами) нанотіла можна використовувати в різних експериментальних умовах, досягаючи високої специфічності зв’язування антигену. Надійність пристрою оцінювали за допомогою трьох біологічних зразків: штучна сироватка, плазма та цільна кров без попередньої обробки. Усі результати були точними.
Джерело: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acssensors.4c00249