3 вересня, 2024
Мільярди людей у всьому світі споживають недостатньо мікроелементів, критично важливих для здоров’я
Згідно з новим дослідженням, проведеним ученими з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я імені Чана, Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі та Глобального альянсу за покращене харчування, понад половини населення світу споживає недостатньо необхідних для здоров’я нутрієнтів. Це перше дослідження, яке надає глобальні оцінки недостатнього споживання 15 мікроелементів, критичних для здоров’я людини. Дефіцити в харчуванні є однією з найпоширеніших проблем громадського здоров’я в усьому світі, і кожен дефіцит має свої наслідки для здоров’я: від підвищеної сприйнятливості до інфекційних захворювань до проблем із виношуванням потомства.
Дослідники використали дані Глобальної бази даних про дієти, щоби порівняти харчові потреби з надходженням нутрієнтів серед населення 185 країн. Усі результати вчених доступні у вільному доступі. Науковці розділили населення на чоловіків і жінок, які належать до 17 вікових груп: від 0 до 80+ років. Оцінювалось надходження 15 вітамінів і мінералів: кальцій, йод, залізо, рибофлавін (В2), фолат (В9), цинк, магній, селен, тіамін (В1), ніацин (В3 або РР), а також A, B6, B12, C і E.
Недостатнє споживання особливо поширене для йоду (68 % населення світу), вітаміну Е (67 %), кальцію (66 %) і заліза (65 %). Більше половини людей споживають недостатньо рибофлавіну, фолієвої кислоти та вітамінів С і В6. Споживання ніацину було найближчим до достатнього: 22 % населення планети споживали недостатні рівні, за ним були тіамін (30 %) і селен (37 %). За оцінками, дефіцити йоду, вітаміну В12, заліза та селену були вищими для жінок, ніж для чоловіків. І навпаки, більше чоловіків споживали недостатні рівні кальцію, ніацину, тіаміну, цинку, магнію та вітамінів A, C і B6, порівнюючи із жінками.
В Україні чоловіки мають дефіцити споживання магнію, цинку, фолієвої кислоти та вітаміну Е, а жінки найбільше страждають від нестачі йоду та вітаміну Е. Майже все населення країни не отримує необхідну кількість селену, проте споживає вітаміни А, В3, В6 і В12 в адекватних дозах.
Джерело: https://emlab-ucsb.shinyapps.io/global_intake_inaqequacies/