14 листопада, 2024
Нова клінічна настанова щодо лікування синдрому неспокійних ніг
Нова клінічна настанова, розроблена Американською академією медицини сну, містить оновлені рекомендації щодо лікування синдрому неспокійних ніг (СНН). У ній відображені останні наукові дані та рекомендації щодо значних змін у стандартному лікуванні СНН у дорослих. Настанова оновлює попередню інструкцію академії, опубліковану у 2012 році. Автори зазначають: за останнє десятиліття були проведені численні клінічні випробування та тривалі дослідження, які надали важливі докази, що підтверджують обґрунтованість нових рекомендацій.
Синдром неспокійних ніг (також відомий як хвороба Вілліса-Екбома) є неврологічним розладом, зазвичай хронічним, який викликає непереборне бажання рухати ногами. Водночас виникають неприємні відчуття в ногах, які тимчасово зменшуються при русі; пацієнти описують ці відчуття як біль і поколювання. Патологія значно порушує засинання, що є причиною сонливості протягом дня, дратівливості або навіть депресії.
Хоча причина загалом невідома, вважається, що відхилення спричинене змінами в метаболізмі дофаміну, що призводить до ненормального використання заліза мозком. Дофамін – похідне амінокислоти тирозину, що є медіатором численних нейронів середнього мозку, гіпоталамусу та деяких периферичних нервів. Цей нейромедіатор регулює складні рухи, впливає на формування емоцій і має симпатоміметичну дію. Одна зі значних змін у новій настанові полягає в тому, що дослідники підвищують важливість оцінки вмісту заліза в пацієнтів із СНН і, залежно від цих показників, рекомендують добавки заліза. Ці рекомендації підтверджують докази того, що низький вміст ключового елемента є вагомою причиною виникнення патології.
Ще одна важлива зміна полягає в тому, що рекомендації не пропонують стандартне використання праміпексолу та ропініролу, які радили для вживання в настанові 2012 року. Дослідження, опубліковані за останні 10 років, показали, що довгочасне застосування цих агоністів дофаміну та інших дофамінергічних препаратів часто збільшує тривалість симптомів СНН.
Навпаки, нові докази ефективності на тлі використання трьох блокаторів кальцієвих каналів – габапентину енакарбілу, габапентину і прегабаліну – спонукали робочу групу до внесення їх у настанову. Ці препарати не пов’язані з посиленням симптомів СНН, які спостерігаються при застосуванні дофамінергічних засобів. Окрім того, двостороння високочастотна стимуляція малогомілкового нерва, інноваційний метод лікування, розроблений за роки після публікації попереднього керівництва, рекомендований для пацієнтів із цим синдромом. Лікування передбачає використання переносного пристрою для стимуляції нервових закінчень нижніх кінцівок перед сном.
Джерело: https://jcsm.aasm.org/doi/10.5664/jcsm.11390