21 листопада, 2024
Співробітники Кюсюського університету розробили антитіла для боротьби з віковою атрофією м’язів
Група дослідників із Кюсюського університету в Японії розробила нове антитіло, яке націлено на білковий фактор росту гепатоцитів (hepatocyte growth factor – HGF) і запобігає його дисфункції. Ця молекула є критичною для розвитку та регенерації скелетних м’язів. Ріст і відновлення скелетних м'язів відбувається завдяки популяції стовбурових клітин, які називаються міосателітоцитами. Коли людина тренує м’язи або отримує травму, ці структури активуються для формування нових м’язових волокон. Одним із ключових активаторів процесу є HGF, кількість якого значно зменшується з віком або за деяких захворювань.
«На початку цього року наша команда виявила, що HGF піддається процесу, який називається нітруванням. Він відбувається, коли молекула діоксиду азоту приєднується до амінокислоти тирозину на білку, – пояснює професор Рюїчі Тацумі, який керував дослідженням. – Це поширена модифікація, яку ми бачимо в біології. Однак ми виявили, що HGF втрачає свою фізіологічну активність, коли він стає нітрованим, і це явище накопичується з віком». Після цих відкриттів Тацумі зі своїми колегами хотів знайти спосіб блокувати нітрування HGF. Одним із найефективніших способів є розроблення антитіл, які зв’язуються з білком і блокують незворотні зміни.
«Якщо більш конкретно, нітрування відбувається на 198-й і 250-й амінокислотах тирозину на HGF. Отже, використовуючи культури клітин щурів, ми розробили та перевірили ряд антитіл, які б специфічно зв’язувалися із цими ділянками та блокували нітрування», – продовжує Тацумі. Після серії тестів учені виявили два антитіла-кандидати: 1H41C10 і 1H42F4N. Антитіло 1H42F4N блокувало нітрування 198-го тирозину, кандидат 1H41C10 блокував обидва сайти тирозину. За допомогою подальшого тестування команда виявила, що нові антитіла не порушують саму активність HGF, тобто у гризунів відбувається нормальна регенерація м’язової тканини.
Команда науковців задоволена результатами своїх знахідок і значного потенціалу, який вони мають у розробці інноваційних методів лікування вікової атрофії м’язів, а також інших захворювань, пов’язаних із порушенням регенерації. Подальші експерименти в цьому напрямку допоможуть визначити можливий потенціал винайдених антитіл.
Джерело: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acel.14337