Головна Новини Терапія та сімейна медицина Стоматологи представляють вирощені в лабораторії зуби - експериментальну альтернативу імплантам і пломбам

15 квітня, 2025

Стоматологи представляють вирощені в лабораторії зуби - експериментальну альтернативу імплантам і пломбам

Стоматологи представляють вирощені в лабораторії зуби - експериментальну альтернативу імплантам і пломбам

Одного разу дорослі зможуть вирощувати собі нові зуби замість пломбування – нове дослідження пропонує потенційно новий спосіб відновлення зубів і природну стоматологічну альтернативу. Хоча деякі тварини, такі як акули та слони, можуть безперервно відрощувати нові зуби, люди дорослого віку мають лише один комплект зубів. На відміну від імплантатів і пломб, які є фіксованими та не можуть адаптуватися із часом, вирощений у лабораторії зуб, виготовлений із власних клітин пацієнта, може легко інтегруватися в щелепу та відновлюватися, як природний орган. Нещодавно учені провели перші дослідження із гризунами, що підтвердили ефективність технології.

Учені з Королівського коледжу Лондона (Велика Британія) досліджували вирощені в лабораторії зуби понад 10 років. Сюечен Чжан із факультету стоматології зазначив: «Пломби – не найкраще рішення для відновлення зубів. Із часом вони послаблюють структуру зуба, мають обмежений термін служби та можуть спричинити подальший розпад або підвищення чутливості зубів. Імплантати вимагають інвазивної хірургії та оптимального поєднання матеріалу і альвеолярного відростка. Обидва рішення є штучними та не повністю відновлюють природну функцію зуба, що потенційно може призвести до довгострокових ускладнень».

Під час останніх експериментів учені зробили ключове відкриття щодо середовища, необхідного для вирощування зубів у лабораторії. Науковці успішно представили особливий тип біоматеріалу, який дозволяє клітинам «спілкуватися» між собою. Це означає, що одна клітина може ефективно «сказати» іншій почати диференціюватися у клітину зуба. Такий підхід імітує середовище росту зубів і дозволяє вченим відтворити процес їх розвитку у лабораторії.

Попередні спроби були невдалими, оскільки всі сигнали надсилалися за один раз, проте новий матеріал забезпечує повільний процес, максимально наближений до фізіологічного росту зубів. Успішно створивши середовище, необхідне для вирощування, учені зіткнулися із проблемою доставки органа з лабораторії до рота пацієнта. Чжан додав: «У нас є різні ідеї щодо розміщення зубів у роті. Ми могли б пересадити клітини молодого зуба на місце, де орган відсутній, і дати їм вирости в роті. Крім того, можливо створити цілий зуб у лабораторії, перш ніж помістити його в рот пацієнта. Для обох варіантів нам потрібно розпочати дуже ранній процес розвитку зуба в лабораторії».

Джерело: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsmacrolett.4c00520