1 травня, 2025
МКХ-11 – коли Україна зможе офіційно перейти на нову систему?

МКХ-11 (Міжнародна класифікація хвороб 11-го перегляду) – це сучасна версія глобального стандарту для кодування захворювань, розроблена ВООЗ. Нова система була офіційно затверджена в травні 2019 року, а введена в дію для держав-членів 1 січня 2022 року. Розроблення МКХ-11 тривало понад 10 років із залученням експертів зі 120 країн, і таке оновлення було необхідним через технологічний прогрес, появу нових діагностичних підходів і зміну розуміння нозологій. Із 1 січня 2027 року Україна переходитиме на МКХ-11, що затверджено Наказом МОЗ України від 23.04.2025 р. №703.
МКХ-11 – це не просто оновлений список хвороб, а функціональна цифрова система, яка відображає сучасні уявлення про медицину та глобальну охорону здоров’я. До нової класифікації додано нові діагнози, зокрема геймерську залежність (6C51), постковідний синдром (RA02), синдром хронічного болю, а також трансплантаційні ускладнення, імунні порушення тощо. Експертами було переглянуто термінологію «розумовий розвиток» замість «розумова відсталість» (intellectual developmental disorder). Окрім того, уточнено критерії для шизофренії, розладів аутистичного спектра, депресивного та біполярного розладів.
Було розширено групу, пов’язану з кодуванням резистентності до антимікробних препаратів. Крім того, коди МКХ-11 більше відповідають Глобальній системі спостереження за резистентністю до антимікробних препаратів (GLASS) ВООЗ. Уперше включено класифікацію для методів традиційної медицини: аюрведи, сіддхи та юнани. Також планується додаткова система для гомеопатії і решти систем альтернативної медицини. До інших вагомих змін МКХ-11 належить класифікація інсульту як неврологічного розладу замість захворювання системи кровообігу, а також алергії, що кодуватимуться як дисфункції імунної системи.
Центральний орган громадського здоров’я МОЗ визначено основною установою, відповідальною за координацію впровадження МКХ-11 на національному рівні. У межах цього рішення затверджено операційний план на 2025–2026 роки, який включає організацію навчальних заходів для медичних працівників, адаптацію медичних інформаційних систем до нової класифікації, підготовку методичних матеріалів та інструкцій для практичного застосування МКХ-11, а також моніторинг і оцінку процесу її впровадження.
Джерело: https://moz.gov.ua/uk/decrees/nakaz-moz-ukrayini-vid-23-04-2025-703-pro-zatverdzhennya-operacijnogo-planu-perehodu-ukrayini-na-mizhnarodnu-statistichnu-klasifikaciyu-hvorob-ta-sporidnenih-problem-ohoroni-zdorov-ya-odinadcyatogo-pereglyadu-na-2025-2026-roki